„Bez NATO nie jesteśmy w stanie…”

„Bez NATO nie jesteśmy w stanie…”

2
0
SHARE

SkrzypczakWaldemar Skrzypczak rozważa ukraiński scenariusz. W wywiadzie opublikowanym  8 marca Wpolityce.pl, którego udzielił dla RMF FM mówi wprost:  „Bez NATO nie jesteśmy w stanie wygrać wojny”, a mówi to gen. broni, b. dowódca wojsk lądowych i b. wiceszef MON-u.

Krym jest stracony dla Ukrainy. Nie ma sposobu w tej chwili, być może poza politycznymi, odzyskania Krymu dla Ukrainy. Rosja dokonała aneksji Krymu. Przeprowadzi referendum i niezależnie od tego, czy opinia światowa uzna wyniki referendum, czy nie, to Krym będzie rosyjski.

Generał rozważa, że to tylko pierwszy etap scenariusza Putina wobec wyrosłego mu za południowo-zachodnią granicą  sąsiada.

Celem prezydenta Rosji jest destrukcja Ukrainy i jej podział. Obawiam się, że tak się stanie, chociażby są też symptomy tego zamiaru na wschodniej Ukrainie, gdzie wrze, gdzie Rosjanie zakłócają normalne funkcjonowanie państwa. W mojej ocenie Putin prowadzi taką politykę, gdzie chce pokazać, że on w tej części Europy ma najwięcej do powiedzenia, ale sytuacja nie jest beznadziejna.

Moim zdaniem nie należy się bać, bo wojny nie będzie dzisiaj czy jutro. Natomiast trzeba mieć z tyłu głowy cały czas wiedzę o tym, co może to wywołać. Ja twierdzę, że epoka Putina się skończy za parę lat i to jest nadzieja na to, że sytuacja się odwróci, że będą inni ludzie, bardziej skłonni do rozmów na każdym poziomie politycznym.

Jednak do tego czasu powinniśmy bardzo uważnie przyglądać się temu, co robi Putin i być przygotowanym na najgorsze scenariusze.

Putin nie darzy nas sympatią. Zresztą nie ma powodu, żeby darzył nas sympatią, bo my od wielu, wielu lat wytykamy jego błędy. W związku z tym Putin jest osobą, bardzo widać z tego, pamiętliwą i będzie nam to zawsze wypominał. Będzie czynił wiele, żeby nam, Polsce zaszkodzić. Politycznie i ekonomicznie. Naszym wsparciem jest układ NATO, Unia Europejska i na tym musimy polegać. Nie przewiduję sytuacji takiej, żeby nas chciał ktoś zdradzić, tak jak nas zdradzono w 1939 roku, we wrześniu. Wierzę w sojusz, wierzę w NATO…. Wywiad w oryginale z którego zaczerpnęliśmy komentarz  można przeczytać: http://wpolityce.pl/wydarzenia/76006-gen-skrzypczak  

Fot.mon.gov.pl

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź