Cichy Zabójca Pośród Nas – Przeczytaj

Cichy Zabójca Pośród Nas – Przeczytaj

2
0
SHARE

1Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby obchodzony był 28 lipca już po raz kolejny, w całej Polsce, jak i na świecie. Celem tegorocznych obchodów było uświadomienie jak poważnym i powszechnym problemem zdrowotnym są wirusowe zapalenia wątroby (WZW), edukacja nt. możliwości zapobiegania zakażeniom, a także mobilizacja jak największej liczby osób do wykonywania testów diagnostycznych w kierunku wczesnego wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie zakażonych może być aż 500 milionów osób.

Problem wirusowych zapaleń wątroby typu B lub C dotyka co 12–tą osobę na świecie. Większość z nich nie jest świadoma swojej choroby, ponieważ przez wiele lat nie  daje ona żadnych objawów. Bardzo często zakażenia HCV i HBV wykrywane są przypadkowo lub po wielu latach, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, takich jak zwłóknienie, marskość lub rak wątrobowo – komórkowy – alarmują eksperci WHO.

Brak wiedzy na temat zagrożeń związanych z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C powoduje, że Polacy nie wykonują badań w tym kierunku. Nawet 90% spośród tych, którzy coś wiedzą o HCV nie wykonywało testów diagnostycznych.

 Zgodnie z szacunkami Polskiej Grupy Ekspertów HCV, popartymi badaniami epidemiologicznymi, przeprowadzonymi w 2009 roku, liczba zakażonych w Polsce może wynosić ok. 730 000 czyli 1,9 % populacji. Większość z nich pozostaje dotychczas nierozpoznana. Wg tych szacunkowych danych można przyjąć, że blisko 700 000 Polaków nie wie, że jest zakażonych HCV, co jest ogromnym zagrożeniem dla reszty społeczeństwa, ze względu na łatwość przenoszenia się wirusa.

 Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Może do niego dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

 Wg polskich i światowych ekspertów duże rozprzestrzenianie się wirusa WZW typu C, brak czynnej profilaktyki (nie została wynaleziona szczepionka) oraz bardzo niski odsetek osób zdiagnozowanych powoduje, iż co roku zwiększa się liczba nosicieli HCV.

 Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zakażonych wirusem HCV na świecie jest około 3% populacji – od 170 do 300 milionów ludzi. Każdego roku grupa ta powiększa się o kolejne 3-4 miliony. Widząc skalę problemu, Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirusowe zapalenie wątroby typu C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych.

 Test diagnostyczny można wykonywać w większości laboratoriów analitycznych w cenie około 30 zł. Lista placówek oraz dodatkowe informacje o możliwości wykonania bezpłatnych testów dostępne są na stronie www.wzwc.pl.

Fot.odkrywcy.pl

 Salomea Widacka

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź