Czym byłby Kraków bez „Krakowskiej Szopki”

Czym byłby Kraków bez „Krakowskiej Szopki”

10
0
SHARE

Jak ważne miejsce pośród symboli krakowskich zajmują „Szopki Krakowskie” mówi historia i należy do niej zajrzeć żeby to dziedzictwo kultury regionalnej i polskiej poznać. O wadze tego symbolu świadczyć także może tegoroczna 73 edycja Konkursu Szopek Krakowskich która właśnie się zakończyła 6 grudnia 2015 roku w Krakowie.

Znamy już zwycięzców tego konkursu, w sali audytoryjnej – Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory, zostały oficjalnie i uroczyście ogłoszone wyniki oraz zainaugurowano Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich.

W dzień konkursu, który w tym roku przypadł na 3 grudnia, na Rynek Główny od rana przybywali szopkarze ze swoimi dziełami, aby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Następnie po hejnale o godz. 12.00 korowód twórców przeszedł wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie odbyła się prezentacja szopek. Potem sami twórcy je przenieśli do Pałacu Krzysztofory, gdzie do późnego wieczora odbywały się nad nimi obrady Jury.

Wyniki trzymane były w tajemnicy aż do 6 grudnia, kiedy to zostały uroczyście ogłoszone, a wyróżnieni szopkarze zostali uhonorowani i nagrodzeni. Tradycyjnie już wszystkie zgłoszone szopki są prezentowane na pokonkursowej wystawie w Pałacu Krzysztofory, w tym roku od 7 grudnia do 28 lutego 2016 r. Godziny otwarcia wystawy: niedziela – czwartek: 9.00–18.00, piątek – sobota: 9.00–19.00, niewątpliwie warto się tam wybrać i podziwiać.

Dorota Ziomala

Fot. Youytub.org

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź