Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

0
0
SHARE

Lubicz (1)16-22 września to czas kiedy trzeba wysiąść z samochodu i zastanowić się czy komunikacja w pojedynkę ma sens. W tym terminie Kraków już po raz piętnasty weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. 22 września to natomiast pora na działanie, jest to Europejski Dzień bez samochodu w którym Kraków już po raz trzynasty uczestniczy.

Cała kampania ma w tym roku przebiegać pod hasłem: „Nasze ulice, nasz wybór”. Potrafimy krytykować i mówić co nam się nie podoba więc pora przerzucić się na myślenie konstruktywne i powiedzieć jak chcemy widzieć Kraków. Celem hasła jest zachęcenie do dyskusji na temat zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Pytanie czy chcemy każdy poranek spędzać w korkach czy zmienimy swoje przyzwyczajenia?

Kraków podjął już konkretne działania na rzecz zmniejszenia ruchu w śródmieściu. Takie działania są widoczne w postaci zaniechania możliwości dla ruchu samochodowego na Małym Rynku, placu Szczepańskiego, na ulicy Grodzkiej czy tez na fragmencie ulicy Krupniczej. Takie działania przynoszą natychmiastowe efekty, ponieważ są odgórną regulacją, która może się nie podobać ale i tak musi być przestrzegana.

Skuteczniejszym i trwalszym sposobem jest budowanie świadomości w ludziach. Konieczne jest aby mieszkańcy sami poczuli i zauważyli konieczność takich rozwiązań. Wpłynie to też na codzienne zachowania, chociażby na wybór transportu. Ciesząc się ciepłą jesienią można przerzucić się na rowery, które w wielu punktach zapewnia miasto, czy chroniąc się przed przelotnym deszczem skorzystać z komunikacji tramwajowej i autobusowej.

Trzeba jednak pamiętać, że o wiele prościej jest robić ciągle to samo nie podejmując żadnej zmiany niż zacząć coś nowego. Dlatego konieczna jest edukacja poparta na faktach i korzyściach z wprowadzonych zmian jeśli chcemy w naszym mieście mieć zrównoważony transport dłużej niż jeden tydzień. Patrząc na skalę zanieczyszczenia powietrza w Krakowie podjęcie radykalnych zmian wkrótce stanie się konicznością. Nie będziemy wtedy już mówić o ochronie środowiska, tylko o ratowaniu własnego zdrowia.
Więcej informacji: EkoCentrum

Wioleta Gaweł

Fot.Jag.Las

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź