Finał Głośnego Odwoływania

Finał Głośnego Odwoływania

47
0
SHARE

Fot.bip.krakow.pl
Fot.bip.krakow.pl

To prezydent Majchrowski rozdaje karty. „Z dużej chmury mały deszcz”. Wiceprezydent Okońska – Walkowicz, odwołana ze stanowiska w czerwcu pozostaje w magistracie z obowiązkami pełnomocnika prezydenta ds. polityki społecznej.

Połowę jej poprzednich obowiązków ds. edukacji objął od 1 sierpnia nowy wiceprezydent Tadeusz Matusz  z PO. A więc jest tak, jak od początku przewidywała pani wiceprezydent, kiedy rozmawialiśmy z nią zaraz po odwołaniu. Bardzo jej zależało, aby zostać w Urzędzie i kontynuować chociażby część z zakresu swoich zadań.

Krakowskie partyjne układanki w Radzie Miasta – czy skończyły się według zaplanowanej gry?  Nie, jak wynika z wielu wypowiedzi osób biorących w niej udział. Platforma chcąc ocieplić swój wizerunek odwołaniem Okońskiej, strzeliła sobie w stopę – mówi Barbara Nowak z Prawa i Sprawiedliwości. O chętce krakowskiej PO na ocieplenie wizerunku mówiła też wprost prezydent Okońska, żartując z wątpliwego celu.

Zapewne miało być inaczej, ale prezydent był sprytniejszy – dodaje radna Nowak. I dalej analizuje: obiecał odwołać Okońską, a obsadzić kandydata PO na jej miejsce, żeby zapewnić sobie absolutorium poprzez przyjęcie budżetu. Tak naprawdę to nie o Okońską chodziło, ona sama głośno mówiła przed  odwołaniem, że PO jej program realizuje bez sprzeciwu, a nawet więcej. Okońska Walkowicz wykonywała wszystko czego PO wcześniej sobie życzyła, niszcząc oświatę w Krakowie – dodaje. Część z tej umownej gry została zrealizowana, gdyż do zarządzania krakowską oświatą powołany został człowiek PO i poobsadzane zostaną ludźmi PO rady nadzorcze miejskich spółek, to dobrze płatne stanowiska, a Platformie o to w dużej mierze chodziło. Tam gdzie pieniądze tam PO, zobaczymy po wakacjach co dalej z oświatą pod rządami nowego wiceprezydenta – podsumowuje B.Nowak.

Z informacyjnego serwisu Urzędu Miasta wynika, że to nie jedyne kadrowe zmiany w Urzędzie. Stanowisko zastępcy dyrektora w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego przejęła od pierwszego sierpnia Katarzyna Olesiak. Zastąpiła odchodzącą na emeryturę Barbarę Turlejską.

Wiceprezydent Tadeusz Matusz ma 63 lata, jest z wykształcenia matematykiem. Ukończył Uniwersytet Jagielloński. W swojej karierze m.in. zasiadał w Zarządzie Miasta Krakowa, doradzał Ministrowi Edukacji oraz przez wiele lat szefował magistrackiemu Wydziałowi Edukacji. Jako pedagog związany był m.in. z III Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, z Zespołem Szkół Mechanicznych a ostatnio z V LO.

Nowa Wicedyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa ma 34 lata, stanowisko otrzymała w wyniku konkursu. W latach 2005 – 2010 kierowała samorządowym Ośrodkiem Kultury w Cmolasie, Osiedlowym Domem Kultury „Słocina”, potem kierowała „Estradą Rzeszowską” oraz od 2010 roku rzeszowskim Wydziałem Kultury Sportu i Turystyki. Nowo powołani mają jeszcze trochę luzu na rozkręcenie, czemu sprzyjają gorące i dość leniwe dni wakacji – dobry czas na oswojenie się z nowymi obowiązkami.

St.Strzałkowski

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź