Gospodarka Sprzyjająca Osobom Starszym

Gospodarka Sprzyjająca Osobom Starszym

1
0
SHARE

1Wczoraj (11 października) odbyła się konferencja ekspercka „Srebrna Gospodarka w Małopolsce”. Przedstawiciele świata nauki, polityki i biznesu przedyskutowali projekt, który będzie zawierał rozporządzenia dotyczące działań, mających na celu zniwelowanie skutków starzenia się społeczeństwa.

Głównym problemem, jaki postawili organizatorzy i uczestnicy konferencji, jest słaba aktywność seniorów i brak wdrażania rozwiązań ze strony instytucji publicznych i prywatnych, aby ułatwić funkcjonowanie ludzi starszych w dobie ciągłych przemian społecznych i technologicznych. Istotną kwestią do przełamania impasu jest stworzenie różnorodnej ofertykulturalno-rekreacyjnej dla poprawy jakości życia osób korzystających z nowych rozwiązań. Uczestnicy podkreślają, iż takie działania sprzyjają kondycji i zaangażowaniu osób starszych w życiu społecznym, jak również są czynnikiem rozwoju gospodarczego, ponieważ zwiększa się liczba konsumentów w branży kulturowej i sportowo-rekreacyjnej.

Konferencja jest pokłosiem dokumentu opracowanego w 2010 roku przez urząd Marszałkowski pod tytułem Wyzwania Małopolski w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Podejście strategiczne. Przyjęty model działania, oparty na wytycznych zawartych w dokumencie, ma być punktem odniesienia dla instytucji samorządowych, stowarzyszeń oraz pomiotów biznesowych do stworzenia nowych perspektyw dla małopolskich seniorów – wynika z nadesłanej informacji.

Chcielibyśmy się jeszcze dowiedzieć co konkretnie zaplanowano i co się zrobi  w celu zwiększenia aktywności społeczno-kulturalnej seniorów poza tym, że zorganizowano konferencję, pogadano i napisano w gazetach – powiedziała nam jedna z uczestniczących w konferencji starszych osób. 

My, ludzie starsi, często wstydzimy się przyznać że nie starcza nam pieniędzy na kupienie biletu do kina czy teatru, może to byłby lepszy pożytek, gdyby je nam podarowano. Ciągle w Krakowie odbywają się jakieś festiwale o których nawet pomarzyć nie możemy, bo nie mamy pieniędzy, a tu ciągle się wydaje jakieś unijne pieniądze na debatowanie urzędników. Potem będą je spłacać nasze dzieci i wnuki – analizuje nasza rozmówczyni chcąca zachować anonimowość.                                                                                                                                                          

Smok

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź