Janowi Pawłowi II – Świętemu

Janowi Pawłowi II – Świętemu

2
0
SHARE

Misterium „Kolory Miłosierdzia” i transmisja mszy św. kanonizacyjnej z Watykanu w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach, koncert „Krakowscy Artyści swojemu Świętemu” na Małym Rynku w Krakowie – to tylko część wydarzeń organizowanych w związku z planowaną na 27 kwietnia (niedziela) kanonizacją bł. Jana Pawła II.

Msza święta kanonizacyjna papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia (niedziela) w Watykanie. Ci, którzy w tym czasie nie będą mogli być w Rzymie wezmą udział w wydarzeniach organizowanych w Krakowie i całej Małopolsce.

26 kwietnia (sobota) na błoniach przed Sanktuarium bł. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach (ul. Totus Tuus 30), o godz. 20:00, rozpocznie się Misterium „Kolory Miłosierdzia”. Będzie to koncert złożony z dwóch części: Jan Paweł II – Orędownik Bożego Miłosierdzia i Jan Paweł II – Prorok Wyobraźni Miłosierdzia. Pierwsza część koncertu będzie miała charakter religijny i oparta zostanie o teksty z nauczania Jana Pawła II, druga część będzie miała charakter bardziej uniwersalny. Projekt będzie realizowany na żywo przy współpracy z TVP1 i transmitowany w paśmie wieczornym.

Po koncercie, ok. godz. 21:30, w Sanktuarium rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne, w czasie którego świadectwa wygłoszą osoby, które podzielą się doświadczeniem szczególnego wstawiennictwa Ojca Świętego.

27 kwietnia (niedziela) mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi przybyli do Sanktuarium bł. Jana Pawła II będą mogli połączyć się we wspólnej modlitwie z Watykanem i śledzić moment kanonizacji Jana Pawła II. Od godz. 10:00, na telebimach rozmieszczonych na placu i błoniach przed Sanktuarium, transmitowany będzie obrzęd kanonizacji oraz homilia papieża Franciszka. Po niej, równolegle z Eucharystią w Watykanie, kontynuowana będzie msza św. w Sanktuarium. O godz. 12:30 odprawiona zostanie pierwsza msza św. dziękczynna.

27 kwietnia także (niedziela) o godz. 18:00 na Małym Rynku w Krakowie rozpocznie się koncert Krakowscy Artyści swojemu Świętemu, organizowany przez Miasto Kraków (Śródmiejski Ośrodek Kultury). Na scenie wystąpią m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, Zespół Kroke, Marek Bałata i Amedeo Minghi. Koncert poprowadzą: Beata Malczewska-Starowieyska i Olgierd Łukaszewicz.

Przez dwa dni „Okno Papieskie” przy ul. Franciszkańskiej 3, czeka na krakowian i turystów w sobotę (26 kwietnia), oraz w dniu kanonizacji (27 kwietnia, niedziela) od godz. 21:00, na frontowej ścianie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich prezentowane będzie widowisko multimedialne w technologii mappingu 3D. Trzy dziesięciominutowe projekcje (godz. 21:10, 21:40 i 22:00) umożliwią – zwłaszcza ludziom młodym, którzy nie pamiętają już wizyt Ojca Świętego w ojczyźnie – przeżycie Jego słynnych spotkań z wiernymi pod „Oknem Papieskim”. Jan Paweł II, jakiego pamiętamy z lat 80-tych i 90-tych, „pojawi się” na Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

Godziny pozostałe do kanonizacji odmierza elektroniczny zegar, który został umieszczony na wieży widokowej sąsiadującej z kościołem górnym Sanktuarium bł. Jana Pawła II. Czas do kanonizacji odlicza także zegar zamieszczony na stronie www.santojp2.pl przygotowanej przez Instytut Dialogu Międzykulturowego

Do wydarzeń związanych z kanonizacją należy także gra miejska „Drogowskazy do świętości” organizowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego, która odbędzie się 26 kwietnia (sobota) o godz. 15:00 (zbiórka przy ul. Franciszkańskiej). Instytut przygotował również wystawę „Święty Papież Polak” na Plantach (od ul. Poselskiej do ul. Franciszkańskiej). Można ją będzie oglądać do 30 czerwca.

Inicjatywą związaną z kanonizacją Jana Pawła II było także odnowienie śmigłowca Mi-8, który służył papieżowi Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymek po Polsce. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowuje prezentację śmigłowca, która odbędzie się 24 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00.

Do udziału we wszystkich uroczystościach związanych z kanonizacją bł. Jana Pawła II zapraszają m.in. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Jana Pawła „Nie lękajcie się!” i wszystkie instytucje zaangażowane w przygotowanie poszczególnych wydarzeń. Dodatkowe informacje na stronach: www.janpawel2.pl, www.sacrum.visitmalopolska.pl; http://domjp2.pl, www.milosierdzie.pl.

JagLas

(na podst. info.z Biura pras.UMK)

Fot.www.eostroleka.plpapiez

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź