Jerozolima na wyciągnięcie dłoni

Jerozolima na wyciągnięcie dłoni

90
0
SHARE

Wernisaż wystawy autorstwa Andrzeja Kalinowskiego o Izraelu pt. „Aleje Jerozolimskie” – niedziela 26 kwietnia godz. 17:00 w Jewish Community Centre w Krakowie, ul Miodowa 24. Nietuzinkowa wystawa fotografii pokazuje codzienne życie mieszkańców Jerozolimy, a na jej przykładzie  mieszkańców  Izraela i Palestyny. „Aleje Jerozolimskie” to pryzmat przez  który autor chciał pokazał  zmaganie się z rzeczywistością  mieszkańców tego miasta i kraju.

 Andrzej Kalinowski – z zawodu elektronik. Z zamiłowania fotograf i podróżnik. Fotografią zajmuje się od czterdziestu lat. Dawniej była to fotografia analogowa, a obecnie dzięki zdobyczom współczesności i jej dobrodziejstwom jest to fotografia cyfrowa, i jej nie przebrany wachlarz możliwości twórczych.

 Z aparatem zwiedził  ponad czterdzieści  krajów. Fascynują go kraje Bliskiego Wschodu. Poznał  Egipt, Jordanię, Liban, ,Izrael.  Współpracuje z Redakcją : Tygodnika – „Głos Nowej Huty” , „Gazetą Polską ”,  oraz z portalem internetowym  „Kraków Niezależny”.

 Ma w swoim dorobku twórczym ilustracje do wielu książek, ostatnio opracował historię klasztorów cysterskich i pocysterskich w Polsce, książka bogato zilustrowana.

 Wystawa która zaprezentuje na wernisażu w niedzielę jest  plonem ponad dwumiesięcznego pobytu w Izraelu i Palestynie, gdzie wykonanych zostało około dwa tysiące zdjęć.

 Tematy i inspiracje do tych prac to kontrasty, pogoń za chlebem, praca młodych i starych, ich różne sposoby na życie, wszystkich razem (z turystami włącznie), żyjących obok siebie, jak mówi.

 Znawcy fotografii o pracach autora mówią, że stara się w sposób naturalny operować światłem zastanym. Sam przyznaje, że wszystkie prace wykonywane były na „żywo”.

 – Celowo  nie pokazywane są tu święte miejsca dla Chrześcijan, Arabów czy Żydów. Choć to miasto jest miastem świętym dla tych  trzech religii monoteistycznych (chrześcijaństwo, islam i judaizm), to zagadnienia te będą przedstawione w innej odsłonie, w innym czasie – wyjaśnia Kalinowski.  

 – Nie wiem czy w takiej ilości fotografii udało mi się choć w minimalnym stopniu przekazać  Szanownym Państwu odrobinę klimatu i atmosferę tego niezwykłego i magicznego miastamówi autor wystawy i dodaje:

 – Jeżeli tak, to jestem bardzo rad z tego faktu. Jeżeli nie, to zapraszam do Jerozolimy lub na inne moje ekspozycje poświęcone Izraelowi i Ziemi Świętej.  W przygotowaniu jest „ Jerozolima miasto trzech religii”,  „Izrael- kraj kontrastów” i inne. Ponadto w kolejce czeka Jordania , Palestyna, Egipt.

 To piękna i bardzo osobista zachęta, a przede wszystkim zaproszenie autora na swoje wystawy, w którym wyczuwa się wielkie oczekiwanie i otwarcie na widza, uczestnika – na  człowieka … Po prostu artystyczne przesłanie: bieżcie garściami, patrzcie i podziwiajcie to, co ja zobaczyłem okiem obiektywu.

Grace Wood

Fot. Andrzej Kalinowski

Osoby Andrzej Kalinowski Plakat Kalinowski

 

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź