Kakaowóz w Krakowie

Kakaowóz w Krakowie

1
0
SHARE

Rzeczy_czekolada_WGWartość sprzedaży wyrobów czekoladowych w 2013 roku wyniosła 83,8 mld euro. Pracownicy w Afryce Zachodniej muszą przeżyć za 1,25 dolara dziennie. Nadal kochacie czekoladę?

Głodowa pensja będąca poniżej progu ubóstwa to jednak nie wszystkie problemy z którymi się borykają rolnicy uprawiający kakao. Ich praca wiążę się również z bardzo ciężkimi warunkami, w słońcu, deszczu bez żadnej ochrony przed siłami natury. Do pracy wykorzystywane są dzieci, a cała działalność niesie za sobą ogromną degradację środowiska.

Międzynarodowa kampania Make Chocolate Fair! (Uczyń czekoladę sprawiedliwą!) ma na celu pobudzenie świadomości wśród ludzi a także zmobilizowanie konsumentów do działań na rzecz poprawy warunków pracy rolników, dzięki którym na naszych półkach mamy magiczną czekoladę. Podczas kampanii przez trzy miesiące krąży po Europie ChocoMobile nazwany w Polsce Kakaowozem. Natomiast organizatorami  trasy są: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie oraz Koalicja Sprawiedliwego Handlu.

11 października w godzinach od 9 do 16 Kakaowóz będzie gościem specjalnym Targu Pietruszkowego. A to wszystko dzięki współpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska i Stowarzyszeniem PODGORZE.PL. O targu pisaliśmy już TUTAJ.

Krakowski przystanek oferuje:

-fontannę do degustacji czekolady – tylko sprawiedliwej czekolady,

-liczne zabawy dla dzieci, takie jak malowanie twarzy czy tatuaże z czekolady,

-możliwość zrobienia fotki z cytatami o odpowiedzialnej czekoladzie,

-konkurs na przepis kulinarny z wykorzystaniem sprawiedliwej czekolady a także produktów regionalnych,

-będzie można obejrzeć nadmuchiwaną makietę z czekolady,

-podczas przystanku będzie można podziwiać mini wystawy

Oraz uczestniczyć w grze edukacyjnej.

Najważniejszym elementem wydarzenia będzie zbieranie podpisów pod petycją nawołującą do wprowadzenia sprawiedliwych zasad na światowym rynku kakao, petycja TUTAJ

Sobota 11 października 2014 od 09:00 do 16:00

Targ Pietruszkowy, pl. Niepodległości (obok Korony, przy ul. Kalwaryjskiej)

 

Wioleta Gaweł

Fot. WG.

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź