KBF TVN i EPS-GMBH – Sylwester w Krakowie

KBF TVN i EPS-GMBH – Sylwester w Krakowie

12
0
SHARE

wydarzenia_sylwester_Jag (3)„Sylwester 2014 Kraków – Miasto Królów” taka zapowiedź organizacji tegorocznej nocy sylwestrowej płynie z urzędu miasta. Rynek Główny znowu ugina się pod ciężkim sprzętem gigantycznych dźwigów i wysięgników jak na budowie, a Krakowianie już spakowani aby czmychnąć za miasto na czas tego „rykowiska” – jak powiedział nam jeden z krakowskich znanych muzyków: „Podczas tego rykowiska nie da się tu żyć, to miasto schodzi na psy, albo słynie z wylęgarni burdeli, albo z sylwestrowego rykowiska”. Przypomnijmy ubiegłoroczną sylwestrową zabawę na krakowskim Rynku Głównym (czytaj).  

To była mocna wypowiedź i surowa ocena, ale takich głosów w ubiegłym roku było więcej (czytaj) a jak zapowiadają tegorocznego „Sylwestra” urzędnicy?

– Noc sylwestrowa to niezaprzeczalnie królowa wszystkich nocy. Należy ją hucznie uczcić i z honorami przywitać Nowy Rok, dlatego idealnym miejscem do tego jest Kraków – Miasto Królów! Największe polskie gwiazdy, królowe i królowie polskiej estrady, wśród nich m.in. Agnieszka Chylińska, Maciej Maleńczuk, Kayah, Zakopower, IRA, Wilki, Feel, Grzegorz Hyży, Red Lips i Future Folk, pojawią się w Krakowie, aby wspólnie z mieszkańcami miasta świętować ostatnią noc w roku. Imprezę sylwestrową prosto z krakowskiego Rynku będzie transmitować telewizja TVN.

Jesteśmy dumni, że drugi rok z rzędu sylwestrową zabawę prosto z Krakowa zobaczą miliony widzów w całej Polsce. Współpraca z takim partnerem jakim jest TVN wpisuje się idealnie w strategię wizerunkową miasta mówi Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta.

My natomiast cieszymy się, że udało nam się skompletować wyjątkowych polskich wykonawców, a widzowie naszej stacji będą mogli zobaczyć multimedialne show jakie przygotowaliśmy w tym roku – dodaje Edward Miszczak, Dyrektor Programowy TVN, a wiec obopólne zadowolenie stron.

To znaczy, że nikt z organizatorów nie zamierzał niczego od ubiegłego roku zmieniać, jakby się na wszelki wypadek coś innego wydawało mieszkańcom? Dalej już tylko w urzędowej informacji przeczytać można o tym jaka to wspaniała stacja TVN i Biuro Festiwalowe, które nam tę zabawę serwuje.

Czytając, trudno się oprzeć wrażeniu czy nie jest to czasem reklama TVN i KBF  a nie miejskiej nocy sylwestrowej?   

Tegoroczny Sylwester w Krakowie odbędzie się w iście królewskiej atmosferze: multimedialna scena, znane i lubiane hity grane non stop. Witać Nowy Rok 2015 z mieszkańcami Krakowa, przybyłymi gośćmi i telewidzami TVN będą najwięksi polscy artyści, od lat rządzący listami przebojów. Imprezę poprowadzą popularni prezenterzy tej stacji: Agnieszka Szulim, Patrycja Kazadi, Marcin Prokop i Olivier Janiak, a o choreografię widowiska zadba Agustin Egurrola i tancerze z grupy VOLT.

– Zabawę w Krakowie zaczynamy punktualnie o godzinie 19.00, a transmisja na antenie TVN rozpocznie się o 20:00. Przez ponad 5 godzin gwarantujemy wspaniałą zabawę godną uczczenia najbardziej wyjątkowej nocy w roku.

TVN to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się stacji telewizyjnych w Europie. TVN oferuje wysokiej jakości programy rozrywkowe oraz rzetelne i niezależne audycje informacyjne i publicystyczne. Wyróżniana i nominowana do wielu nagród jest postrzegana jako telewizja nowatorska, wyznaczające nowe trendy na polskim rynku medialnym. Atrakcyjna oferta programowa TVN tworzy wizerunek nowoczesnej, dynamicznej i innowacyjnej telewizji. Siłą marki jest również jej wiarygodność, na co wpływają rzetelne programy informacyjne i publicystyczne – oceniają urzędnicy magistratu.

– Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, cykl Opera Rara, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Krakow Film Commission, operatorem wydarzeń kulturalnych w Kraków Arenie. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portale Krakow.travel i Kids InKraków – czytamy w notatce z biura prasowego urzędu.

Z początkiem grudnia na Rynek Główny zjechała w tym roku firma z adresem niemieckim, która wygrodziła teren i zaczęła przygotowania do tegorocznej sylwestrowej zabawy (pokazujemy to na zdjęciu). Komentujący na wstępie krakowski muzyk chciałby wiedzieć ile miasto kosztuje taki sylwester i czy rada miasta  podejmuje decyzje w sprawie organizowania i finansowania krakowskich zabaw na Rynku. Zdziwiony i zbulwersowany jest także tym, że płaci się za scenę firmie z Berlina, a nie z Polski?

Radny ubiegłej i obecnej kadencji Ryszard Kapuściński złożył w sprawie tegorocznej organizacji nocy sylwestrowej na Rynku Głównym interpelację pod obrady RM tylko że następna sesja odbędzie się już po „zabawie”.

Interpelację zamieszczamy w oryginale pod artykułem.

 

Stanisław Styczyński

Fot. St.Sycz.

 

Ryszard Kapuściński                                                                                                           Kraków, 10.12. 2014 r.

Radny Klubu Radnych

Prawa i Sprawiedliwości

 

Pan Prezydent Miasta Krakowa

Prof. Jacek Majchrowski

Interpelacja

 

Dotyczy zorganizowania razem z telewizją TVN Sylwestra miejskiego 2014 w Krakowie pod hasłem „Kraków Miasto Królów”.

Szanowny Panie Prezydencie

Z wielkim zdumieniem i niepokojem olbrzymia część mieszkańców Krakowa dowiedziała się od pani Magdaleny Sroki, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, która parę dni temu, na konferencji prasowej, ogłosiła Miastu i Światu, że w tym roku ponownie Kraków będzie razem z telewizją TVN organizował Sylwestera, tym razem pod hasłem „Kraków Miasto Królów”.

Jeszcze większe zdumienie wywołała wypowiedź Pani wiceprezydent, która z wielką pewnością siebie stwierdziła: „Jesteśmy dumni, że drugi rok z rzędu sylwestrową zabawę prosto z Krakowa zobaczą miliony widzów w całej Polsce. Współpraca z takim partnerem jakim jest TVN wpisuje się idealnie w strategię wizerunkową miasta”. W tym miejscu nieodparcie nasuwa się skojarzenie z wypowiedzią Pani wiceprezydent kiedy ogłaszała sukces jakim będzie zorganizowanie przez Miasto Kraków ZIO 2022.

W swoim oświadczeniu Pani wiceprezydent zapewnia krakowian, że na scenie mają pojawić się „największe gwiazdy rodzimej estrady”, takie między innymi jak: Feel, Grzegorz Hyży, Red Lips i Future Folk.

Pan Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa stwierdza, że Sylwester na Rynku Głównym jest tradycją i jest pewny jak amen w pacierzu (sic!!!). Zapewniam, że będzie to impreza godna naszego miasta, mieszkańców i turystów odwiedzających Kraków – tak powiedział przedstawiciel magistratu.

Natomiast wypowiedź do prasy Pani Izabeli Helbin, dyrektora KBF z przyczyn dla wszystkich zrozumiałych, nie będę komentował. Pani dyrektor powiedziała tak: „ W rozmowach z TVN-em zwracaliśmy uwagę, żeby scenariusz imprezy uwzględniał także publiczność zgromadzoną pod sceną na Rynku”. Ja stwierdzę tylko, że słusznie Pani dyrektor złożyła taką uwagę, ale zapomniała o tym, że należy upomnieć się też o tych mieszkańców podkrakowskich miasteczek i wsi, którzy w ubiegłym roku stanowili ¾ publiczności, a nie dostali się pod scenę, bo po drugiej stronie Sukiennic wprawdzie rozstawiono telebim z transmisją, ale zapomniano postawić jakikolwiek głośnik.

Pozwolę sobie przypomnieć Panu Prezydentowi jakiż to przekaz po Sylwestrze 2013 zorganizowanym z telewizją TVN dotarł do Polaków i ewentualnych turystów zagranicznych chcących odwiedzić nasze miasto w czasie tych magicznych świątecznych dni.

Już parę tygodni przed całą imprezą ogrodzono dużą część Rynku ohydną czarną folią i wybudowano miasteczko namiotowe, z wielkich namiotów w kształcie mongolskich jurt, które skutecznie na prawie trzy tygodnie zasłoniły najpiękniejsze zabytki Krakowa. W ten sposób uniemożliwiono zwiedzanie najpiękniejszych zabytków Krakowa przez rzesze polskich i zagranicznych turystów.

Na Rynek Główny wjechał ciężki sprzęt, w postaci dźwigów, TIR-ów i setek innych pojazdów, które skutecznie dewastowały płytę Rynku. Sama infrastruktura sceniczna ważyła około 50 ton.

Organizatorzy Sylwestra w 2013 roku, zapewniali, że na teren Rynku nie będzie można wnieść szklanych butelek, niestety wg. informacji  z krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, tylko na Rynku Głównym i dochodzących do niego ulicach, zebrano  ok. 16 ton szkła. – najwięcej było butelek po tzw. szampanie? Jeżeli przyjmiemy, że butelka waży średnio ok. 0,5 kg., to okazuje się, że na Rynek w noc sylwestrową, w której uczestniczyło tylko 20 tys. osób, wniesiono około 32 tys. butelek. Jedna osoba została ugodzona ostrym narzędziem. Zabawę na Rynku Głównym w Krakowie zabezpieczało pięć ambulansów. Udzieliły one pomocy ok. 100 razy. Jeżeli w imprezie sylwestrowej wzięło udział około 20 tysięcy osób, z miejskiej kasy przeznaczono na ten cel 2 miliony złotych nie licząc dziesiątek tysięcy wydanych przez spółki miejskie to okazuje się, że udział jednej osoby w Sylwestrze na Rynku Głównym kosztował miasto 100 zł. Pytanie, ile uczestników zapłaciłoby taką kwotę za bilet na tę imprezę?

Mam pytania:

– czy Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wyda zezwolenia na wjazd pojazdów o masie całkowitej powyżej 10 ton co potencjalnie może oznaczać dewastację płyty Rynku?.

– kto personalnie ze strony Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, podpisał, lub podpisze się pod zezwoleniem na organizowanie w tak barbarzyński i szkodliwy dla Krakowa sposób imprezy Sylwestrowej?

– kto nie przestrzega Uchwały Rady Miasta Krakowa z 3 listopada 2010 r. w sprawie utworzenia Parku Kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Stare Miasto? Której to Uchwały podjęcie miało na celu m.in.:

– ochronę krajobrazu kulturowego poprzez przeciwdziałanie nadmiernej rozbudowie działalności handlowej i usługowej, ingerującej w formę architektoniczną obiektów zabytkowych bądź zakłócającej ich ekspozycję, jak również ingerującej lub zakłócającej możliwość ekspozycji przestrzeni publicznej lub sprzecznej z tradycją kulturową Parku i związaną z nią estetyką.

Czy Główny Plastyk Miasta Krakowa pani Agnieszka Łakoma, do której zadań należy m.in.:

– opiniowanie przedsięwzięć zmierzających do zapewnienia całościowego, harmonijnego i estetycznego wizerunku miasta

– wydawanie opinii wymaganych w procedurach realizacji zadań prowadzonych przez komórki organizacyjne Urzędu Miasta Krakowa i miejskie jednostki organizacyjne podpisze zgodę na ponowne ogrodzenie dużej części Rynku ohydną czarną folią.

– czy Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, pan dyrektor mgr inż. arch. Jan Janczykowski wie o przyszłej skali agresji w przestrzeń najpiękniejszego i największego  placu w Europie jakim jest Rynek Główny?

Czy prawdą jest, że telewizję TVN wybrano jako współorganizatora Sylwestra w Krakowie bez przetargu?

Jakie środki zostały przeznaczone z budżetu miasta Krakowa na sfinansowanie tegorocznego Sylwestra w Krakowie?

Jakie koszty poniosą krakowskie przedsiębiorstwa komunalne w związku z tegoroczną imprezą sylwestrową?

Jakie firmy zewnętrzne (proszę podać kwoty, na jakie podpisane zostały umowy) będą pracować przy organizacji całego przedsięwzięcia?

Czy podpisanie umów z tymi firmami zostało poprzedzone odpowiednimi przetargami?

Panie Prezydencie, Panie Profesorze, w ostatnich wyborach zaufało Panu 114705 mieszkańców Krakowa, proszę ich nie zawieźć i proszę powstrzymać tą obcą naszej kulturze i naszej cywilizacji  hordę barbarzyńców chcącą zdewastować to co dla każdego mieszkańca Krakowa jest najdroższe. Naszą kulturę, nasze dziedzictwo.

                                                                                           Z poważaniem, Ryszard Kapuściński

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź