Komentarz Tygodnia

Komentarz Tygodnia

30
0
SHARE

Andrzej Duda w drodze. Kandydat na prezydenta Polski przemierza Kraj, spotykając się z Polakami również w małych miasteczkach, a do tego ciągle jest obecny w newralgicznych momentach w życia publicznego Polski. W minioną sobotę wystąpił w ramach cyklu debat nt. polityki zagranicznej, organizowanych przez Instytut Wolności w Warszawie. Opowiedział się za wprowadzeniem „twardych” sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie, a także za tym, by utrzymać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

A już w poniedziałek Andrzej Duda spotkał się w Sejmie z ambasadorami Francji Pierrem Buhlerem i Niemiec Rolfem Nikelem, rozmowa dotyczyła przede wszystkim sytuacji na Ukrainie. Wieczorem w Hotelu Bristol rozmawiał z ambasadorem USA Stephenem Mullem, po tych spotkaniach powiedział:

że dyskusja sprowadziła się niemal w całości do sytuacji w Europie Środkowo Wschodniej i wojny  na Ukrainie. Przedstawiłem ambasadorom założenia swojego sobotniego wystąpienia o polityce zagranicznej, w szczególności plan wzmocnienia sił NATO w Polsce i Europie Wschodniej. Mówił także:

– Konieczne jest, aby działania dyplomatyczne realizowane przez Unię Europejską, ale i NATO, były tak realizowane, żeby nie doszło do zmiany granic w Europie. To dotyczy tak Donbasu, jak i Krymu. Będzie to niebezpieczny precedens, jeżeli pokój odbędzie się kosztem zaakceptowania skutków rosyjskiej agresji.

Zaznaczył też, że „cały czas” apeluje do prezydenta, do ministra spraw zagranicznych, do pani premier o to, „aby sformułowali klarownie w tej sprawie polskie stanowisko, pomysł na rozwiązanie problemu”.

– Jestem też za pomysłem wzmocnienia zdolności obronnych armii, dążenia do zwiększenia obecności NATO w Polsce, stworzenie „sieci diamentowych ambasad” i to jest możliwe.

Jego obecności w życiu publicznym nie można nie zauważyć. W 62. Rocznicę zamordowania przez komunistów gen. Augusta Fieldorfa „Nila”. Napisał na Twitterze:

– 24 lutego 1953 r. w więzieniu na Mokotowie komuniści zamordowali bohatera I i II wojny światowej, żołnierza Legionów Polskich, bohatera wojny 1920 roku, dowódcę Kedywu AK, zastępcę Komendanta Głównego AK, dowódcę organizacji NIE. August Fieldorf „Nil” odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie w 2006 r. Orderem Orła Białego. Cześć i chwała Bohaterom! To jakby zawołanie do młodych, którzy tych bohaterów wynoszą do chwały z zapomnienia, ciągle wyżej.

Andrzej Duda nie przejmuje się też sondażami – konsekwentnie robi swoje. O sondażach mówi:

– „CBOS jest rządową sondażowni” – powiedział podczas konferencji prasowej, odniósł się tym samym do ostatnio opublikowanego sondażu, zgodnie z którym wybory prezydenckie w pierwszej turze miałby wygrać Komorowski.

Jakoby w odpowiedzi na to Duda mówił w Instytucie Wolnośći:

– Prezydent Komorowski powinien odbyć cykl spotkań z przywódcami pastw V4 a w tym odbyć podróż do Budapesztu. Twierdzę, że V4 znajduje się obecnie w największym kryzysie w swojej dotychczasowej historii, ale kryzysy mają to do siebie że jeśli się chce i podejmuje działania to się z nich wychodzi. I to jest dzisiaj wielkie zadanie także dla polskiej dyplomacji. Myślę tu o rządzie i polskim prezydencie – mówił kandydat na prezydenta Polski.

Oprac. Grace Wood

Fot.(arch.)

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź