Kraków: konferencja z Miami USA

Kraków: konferencja z Miami USA

48
0
SHARE

W maju w Krakowie planowana jest kolejna odsłona konferencji rozpoczętej w lutym bieżącego roku za oceanem (USA), którą nazwano – „Akcją na rzecz budowy Pomnika AK i PPP  u stóp zamku królewskiego w Krakowie, w ramach spotkania PANGEA USA Network w Miami”. Konferencja organizacji Pangea Alliance odbyła się w Hotelu Hyatt Regency, 43. doroczny Bal Polonaise oraz konferencja poświęcona współpracy Polski z Argentyną i Ameryką Łacińską m.in. te trzy główne wydarzenia miały miejsce miesiącu lutym w Miami na Florydzie.

Przypomnijmy co napisała polonijna prasa przed konferencją w Miami: U stóp Zamku Królewskie go na Wawelu powstanie niebawem największy memoriał upamiętniający Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową oraz jej wkład w zakończenie II wojny światowej i odzyskanie niepodległości przez Polskę. Koncepcja pomnika została wyłoniona na drodze konkursu, którego zwycięzcą został projekt “Wstęga Pamięci” Alexandra Smagi”.

– Konkurs na projekt pomnika -memoriału AK, który ma stanąć nieopodal Wawelu został ogłoszony na początku 2013 roku. Jego inicjatorem był Urząd Miasta Krakowa oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie, natomiast samą ideę stworzyli prof. Stanisław Juchnowicz, 93-letni były żołnierz AK i były dziekan Politechniki Krakowskiej, oraz mjr Ryszard Brodowski, również były żołnierz AK. Był to konkurs między narodowy, w którym wzięło udział 60 zespołów projektowych z całego świata.

– Ostatecznie jury, składające się z najważniejszych rzeźbiarzy, architektów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski, przedstawicieli władz Krakowa oraz kombatantów, zadecydowało, że zwycięskim projektem jest „Wstęga Pa mięci”. Propozycja ta zakłada powstanie całego kompleksu –składającego się z pomnika, a tak że ogrodów pamięci i jest autorstwa polskiego architekta Alexandra Smagi oraz zespołu, który z nim współpracował. W międzynarodowej, polsko-austriacko-francuskiej grupie projektowej, prócz niego, znaleźli się: architekt Gilles Chardayre, architekt krajobrazu Ursula Wieser, rzeźbiarze Hannah Luegmeyer i Zygmunt Brachmański oraz malarka Izabela Auner Kargol.

Co zadecydowało o wygranej tego właśnie projektu? Fachowcy twierdzą, że zdecydowała przede wszystkim jego niezwykła koncepcja oraz fakt, że niebyła to propozycja budowy tylko samego pomnika, ale przestrzennego kompleksu, memoriału, który zakłada powstanie ogrodów jako kointegralnej części pomnika” – wyjaśniał w lutym Alexander Smaga, dla polonijnej gazety „Nowy Dziennik”.

W informacji zapowiadającej polską majową konferencję znaleźliśmy znamienne zdanie: „Przeprowadzenie projektów patriotycznych jest nadal niełatwe w Polsce i warto o tym porozmawiać, i wymienić nasze zdania aby połączyć nasze siły. W tym celu chcielibyśmy doprowadzić do spotkania w Krakowie w maju, i wspólnej konferencji prasowej na temat rozwoju projektu pomnika i potrzeb dla jego realizacji”.

Miasto Kraków na projekt budowy pomnika wyasygnowało kombatantom sumę 100 000 zł., co przy założeniach rozmachu projektowanego przedsięwzięcia jest przysłowiową kroplą w morzu i może się wydawać groteskowym darem, jeśli miałoby się do tej kwoty ograniczyć. Pomysłodawcy i organizatorzy nie biorą nawet pod uwagę braku większej pomocy finansowej ze strony władz miasta, tym bardziej że jest to projekt z pierwszej ręki Weteranów Światowego Związku Żołnierzy AK, który został objęty patronatem prezydenta miasta Krakowa. Zwłaszcza, że „czas się spieszy” z zachowaniem przy życiu tych powoli wykruszających się „polskich zastępów podziemnej armii”, a chciałoby się  jeszcze widzieć tych weteranów przy otwarciu pomnika – napisali uczestnicy konferencji w Miamii z autorem projektu Alexandrem Smagą na czele.

Sam autor, Alexander Smaga i osoby z zespołu projektowego emocjonalnie zaangażowały się w pomoc udźwignięcia tego szczytnego dzieła. W projekcie uwzględniono koncepcję uhonorowania osób które się przyczyniły i jeszcze przyczynią do jego powstania, przewiduje ona umieszczenie nazwisk darczyńców obok pomnika u stóp zamku oraz wpis do księgi pamiątkowej, która zostanie przekazana Bibliotece Jagiellońskiej. W uzasadnieniach propozycji przekazania darów na pomnik „Wstęga Pamięci” powołują się oni na słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem”.

Giza Banaszkówna

Fot.(nadesłane do wykorzyst.)

Miejsca konferencja z Miami USA Miejsca konferencja z Miami USA1

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź