Kraków świętuje rocznicę otrzymania tytułu Miasta Literatury

Kraków świętuje rocznicę otrzymania tytułu Miasta Literatury

5
0
SHARE

miejsca_Kraków_Jan LorekJuż w niedzielę 19 października o godzinie 12 spod ratusza na krakowskim Rynku Głównym w niebo polecą kolorowe balony, przypominając wszystkim mieszkańcom i informując tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że Kraków to Miasto Literatury UNESCO. Właśnie mija rok od kiedy stolica Małopolski może pochwalić się tym tytułem.

Balony, to nie jedyna atrakcja, która czekać będzie na wszystkich na krakowskim Rynku. Pojawią się także kolorowe litery, które utworzą napis widoczny z lotu ptaka. Powodów, dla których Kraków otrzymał tytuł miasta literatury, jest wiele. Przede wszystkim to kolebka języka polskiego, tu powstały pierwsze druki najpierw po łacinie, a później w języku polskim.

Z Krakowem związani są najwięksi polscy twórcy m.in. Stanisław Wyspiański, Joseph Conrad Korzeniowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Lem oraz nobliści: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. W Krakowie spoczywają najwybitniejsi polscy poeci, w tym romantyczni wieszcze narodu: Juliusz Słowacki i Adam Mickiewicz. Stolica Małopolski doceniona została także za znaczą liczbę instytucji literackich oraz za jedyne w swoim rodzaju zbiory biblioteczne. Kraków to miasto klimatyczne, z wyjątkową atmosferą, która sprzyja rozwojowi poezji i literatury.

Więcej informacji o Krakowie jako Mieście Literatury UNESCO na stronie internetowej www.miastoliteratury.pl

Dagmara Golba

Fot. Jan Lorek

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź