Kraków: Wystawa Olgi Boznańskiej

Kraków: Wystawa Olgi Boznańskiej

11
0
SHARE

Światowej sławy artystka pochodziła z Krakowa dlatego przekazała Muzeum Narodowemu w Krakowie w testamencie wyposażenie swojej paryskiej pracowni, nic więc dziwnego że zorganizowana w Krakowie wystawa Boznańskiej miała takie powodzenie.

Blisko 169 tysięcy widzów obejrzało wystawę obrazów Olgi Boznańskiej, przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja Krakowska zgromadziła 64,5 tysiąca widzów, ale i w Warszawie płótna „szarej malarki” zobaczyło blisko 104 tys. osób. W obu Muzeach Narodowych, mimo przedłużanych godzin otwarcia, po bilety ustawiały się długie kolejki entuzjastów sztuki.

Na wystawie prezentowane były zarówno najlepsze prace OIgi Boznańskiej, które przyniosły jej światową sławę, jak i te, które nigdy dotąd nie były w Polsce pokazywane. Obrazy pochodziły m.in. z Musée d’Orsay w Paryżu, czy Ca’ Pesaro w Wenecji. Kuratorki: dr Ewa Bobrowska (Paryż), Urszula Kozakowska-Zaucha (Muzeum Narodowe w Krakowie) i Renata Higersberger (Muzeum Narodowe w Warszawie) zestawiły je z pracami twórców, którzy inspirowali malarkę. To m.in. Diego Velázquez, Édouard Manet, czy James McNeill Whistler. Pretekstem do zorganizowania ekspozycji dzieł Olgi Boznańskiej były przypadające w tym roku 150. urodziny i 75. rocznica śmierci malarki.

G.B.

Fot. (nadesłane z arch. MNK)

 

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź