Krakowscy licealiści i przygoda z „pułkownikiem”

Krakowscy licealiści i przygoda z „pułkownikiem”

46
0
SHARE

Pułkowniki ruszają w Polskę! Wcześniej były oglądane w tzw. II obiegu (tzw. II obieg istniał też w III RP – określenie zapożyczone z czasów wojny, okupacji i stanu wojennego). Chyba wszystkie filmy te z czasów III RP wyeksponowała do swoich czytelników Gazeta Polska, dodając je do kolejnych egzemplarzy. Film „Towarzysz Generał idzie na wojnę” zagrany był także dla zamkniętej publiczności –  Klubów GP w kilku polskich kinach, w Krakowie grany był w kinie „Kijów” i na te kilka seansów niektórzy nauczyciele przyprowadzili młodzież licealną, która po filmie komentowała ze zdumieniem, konfrontując fakty z wiedzą przekazywaną w szkole i oficjalnych publikatorach.  Wówczas zdarzył się też incydent wygwizdania przez młodzież dyrektora krakowskiego IPN-u, za wyjście przed widownię  ze słowem tłumaczenia faktów III RP.

Teraz wreszcie do Polaków szerokim strumieniem popłynie prawda do niedawna skutecznie blokowana.  TVP Historia w sobotę 30 stycznia rozpoczęła emisję filmów z cyklu tzw. „Pułkowników” (od leżakowania na półkach) niedopuszczanych do emisji przez poprzednią ekipę. „Półkowniki III RP” – tak nazwany został cykl filmów dokumentalnych, planowanych do emisji w tym kanale. Dyrektor stacji Piotr Gursztyn wyjaśnił, że to odpowiedź na prośbę samych widzów.

„Towarzysz Generał idzie na wojnę” jest pierwszym dokumentem wyemitowanym w tym cyklu, film w reżyserii Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka poświęcony generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu. W produkcji pojawiają się m.in. nieznane szerokiej publiczności informacje na temat komunistycznego zbrodniarza, które pochodzą z archiwów radzieckiego wywiadu. – „Półkowniki III RP” to lista filmów, które miały w różnych okresach problemy z emisją w Telewizji Polskiej (mówił dyr. P. Gursztyn w rozmowie z portalem WirtualneMedia.pl).

A szkoda, bo film nie jest fabułą wymyśloną przez reżysera a czystym faktem – żywym dokumentem, który autor wydostał z Instytutu Gałka, nie z naszego IPN-u. Stąd można przypuszczać dlaczego w polskim instytucie IPN ciągle były zamknięte jakieś zastrzeżone działy?  Dokument ten odkłamuje też mit założycieli III RP, takim odkłamanym w tym filmie mitem jest nazwisko Bronisława Geremka, którego tablicę upamiętniającą zamontowano w Sejmie i wisi tam do dziś.

Stanisław Styczyński

Fot. Youtube.org

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź