Krakowska czy warszawska tradycja

Krakowska czy warszawska tradycja

12
0
SHARE

Krakowskie Wianki – zapis  encyklopedyczny: inspirowana jednym z rodzimych obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca, cykliczna impreza kulturalna odbywająca się co roku w Krakowie na bulwarach w zakolu Wisły, pod wzgórzem wawelskim i na przeciwległym brzegu (w Debnikach). Wbrew pozorom, nie jest to krakowska tradycja, lecz warszawski zwyczaj, który przywędrował do Krakowa w połowie wieku XIX – podaje Ambroży Grabowski w książce „Dawne zwyczaje krakowskie”.

„A słońce sobie lśni” jak w piosence i wcale go nie obchodzi czyja tradycja, wiadomo ze pięknie się zapisała w pamięci nie ma chyba nikogo kto nie wiedziałby nic o „Wiankach” i baśniowych legendach z tą tradycją związanych.

Wianki-Święto Muzyki 2015 to impreza, którą zajmuje się Krakowskie Biuro Festiwalowe i już rozesłano wiadomość do  dziennikarzy, fotoreporterów oraz ekipy telewizyjne do akredytowania się na tegoroczną edycję Wianków-Święta Muzyki. Święto zapowiedziano na 20 czerwca 2015 roku a dziennikarze mogą się akredytować do piątku 12 czerwca 2015 r. pod adresem mailowym: press@biurofestiwalowe.pl.

Krakowianie i turyści na tę plenerowa imprezę akredytacji nie potrzebują a do tego mają ją gratis. Ubiegłoroczne „Wianki” można sobie przypomnieć oglądając film, który prezentujemy.

Dorota Ziomala

Fot. Youtube

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź