Kulturalne Lato na krakowskim Rynku i nie tylko

Kulturalne Lato na krakowskim Rynku i nie tylko

3
0
SHARE

wawel

„Spotkajmy się na rozstajach”– zachęcają organizatorzy cyklicznej imprezy w skrócie nazywanej „Rozstaje.” Muzyka Północyto motyw przewodni 15. Festiwalu Muzyki Tradycyjnej Rozstaje. W dniach 14-21 lipca wystąpi czołówka artystów reprezentujących tradycje muzyczne krajów nordyckich – od surowych brzmień skandynawskiej muzyki tradycyjnej po zaawansowane przetworzenia i inspiracje artystów sceny etnojazzowej.

 W programie wydarzenia znalazł się m.in. dwuczęściowy koncert Muzyka Północy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (18 lipca, czwartek), czyli spotkanie z wybitnymiartystami takimi jak: Torgeir Vassvik (Norwegia), Kimmo Pohjonen (Finlandia). Muzyka Północy– to również temat plenerowego koncertu na krakowskim Rynku Głównym(20 lipca, sobota), w ramach którego zaprezentuje się litewska grupa wokalnoinstrumentalnaMarga Muzika, islandzki Arstidir oraz rodzima Kapela ze Wsi Warszawa.

 Warto wybrać się także na koncerty kameralne: festiwal otwiera Kaszebe II Olo Walickiego (14 lipca) – kontynuacja nowatorskiego projektu łączącego estetykę jazzową z elementami muzycznej i poetyckiej tradycji Kaszub. Zapraszamy też na kameralne koncerty: grupy Muzykanci, Ani Brody i Megitzy – inspirowane polską muzyką tradycyjną, motywami muzyki żydowskiej, romskiej, łemkowskiej i białoruskiej.

 W ramach cyklu: Wyszehradzki Dom Tańca i Muzyka Karpat – będzie można posłuchać słowackiej Bandy (znanej z filmu Tanec medzi črepinami; reż. Marek Ťapak, 2012), węgierskiej grupy Zurgo i ukraińskiego Burdonu. Premierowo – na Rozstajach i w Polsce – z koncertem Ocelový město (Miasto stali) wystąpi ze swoim zespołem

Radůza – wybitna poetka, pieśniarka, multiinstrumentalistka.

 Organizatorzy nie zapomnieli również o warsztatach. A jest w czym wybierać. Przygotowano m.in. warsztaty tańców tradycyjnych: węgierskich, słowackich, polskich, szwedzkich i duńskich, instrumentalne warsztaty rytmów mazurkowych, warsztaty polskich pieśni tradycyjnych, warsztaty głosowe joiki, warsztaty tradycyjnego rzemiosła, a także targi instrumentów ludowych na Rynku Głównym w Krakowie.

 Dodatkowe informacje: www.rozstaje.pl

 SalWid

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź