Łagiewniki drugim Rzymem!

Łagiewniki drugim Rzymem!

6
0
SHARE

Program obchodów 2. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła IIW Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, odbyły się główne krakowskie uroczystości związane z uczczeniem aktu kanonizacji dokonanego w Rzymie przez Papieża Franciszka.

Setki tysięcy pielgrzymów wzięło udział w krakowskich uroczystościach związanych z wyniesieniem na ołtarze dwóch papieży: bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II. Błonia wokół Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zostały wypełnione przez pielgrzymów, przybyłych ze wszystkich stron świata. Organizatorzy witali m.in. gości z Brazylii, Argentyny, Chile, Stanów Zjednoczonych i Kanady, Zambii, Japonii, Litwy, Białorusi, Austrii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii. Jeden z Organizatorów zauważył, że dzięki tak licznej obecności pielgrzymów z Polski i świata, Łagiewniki stały się drugim Rzymem.

Uczestnicy zgromadzili się wokół telebimów transmitujących na żywo wydarzenia, które dokonywały się w Rzymie. Liczni komentatorzy nazwali dzisiejszą kanonizację mianem kanonizacji stulecia oraz  kanonizacji wszech czasów. Oto w obecności emerytowanego papieża Benedykta XVI, obecny papież Franciszek I, wynosi do chwały ołtarzy dwóch swoich poprzedników: papieża Jana Pawła II i papieża Jana XXIII.

Po akcie kanonizacyjnym, homilii wygłoszonej przez papieża Franciszka oraz modlitwie wiernych, przerwano transmisję z Rzymu i na ołtarz polowy wyszła procesja pod przewodnictwem biskupa Jana Zająca, który był głównym celebransem dziękczynnej Eucharystii odprawionej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez wielkiego Orędownika i Apostoła Miłosierdzia Bożego, papieża Jana Pawła II.

Po zakończonej Eucharystii, część mieszkańców Krakowa udała się do swoich domów. Zdecydowane większość pielgrzymów czekała jednak, w modlitewnym skupieniu, na Godzinę Miłosierdzia, aby wspólnie modlić się Koronka do Bożego Miłosierdzia. Została ona odmówiona w kilku różnych językach, jednak odpowiedzi wiernych wskazywały, że Polacy stanowią tam zdecydowaną większość. Wszystkie te wydarzenia były transmitowane na żywo przez Telewizję Polską, Telewizję TRWAM i Radio Maryja. W najbliższej okolicy Sanktuarium stały również wozy transmisyjne komercyjnych stacji telewizyjnych, których cel trudno jest jednoznacznie zdefiniować.

Ulice wokół Sanktuarium wypełniały tzw. kramy, rozstawione ku uciesze najmłodszych, z okazji uroczystości odpustowej, święta Miłosierdzia Bożego. Pielgrzymi spacerowali pięknymi alejami i ścieżkami Drogi Krzyżowej pomiędzy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia a Sanktuarium św. Jana Pawła II, znajdującego się na sąsiednim wzgórzu, po drugiej stronie rzeki. Sprzyjająca pogoda pozwoliła bez żadnych zakłóceń i zbędnego pośpiechu przeprowadzić całą uroczystość. Także koncert, odbywający się w przeddzień kanonizacji, 26 kwietnia, na błoniach przed Sanktuarium św. Jana Pawła II, zgromadził ogromną publiczność i znakomitych, nie tylko polskich, artystów. Poprowadzili go Agata Młynarska i Krzysztof Ziemiec, a transmisję na żywo umożliwiła TVP1.

Na fotografiach przedstawiono jedynie cząstkę tego, co po prostu należało samemu przeżyć.

 DSC_0378

DSC_0379

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź