Lasota w stronę środowiska akademickiego

Lasota w stronę środowiska akademickiego

5
0
SHARE

Kandydat na prezydenta Marek Lasota  kolejny tydzień spotkań rozpoczął od środowiska akademickiego. Poniedziałkowe spotkanie 20 października miało miejsce pośród młodzieży studenckiej przed Auditorium Maximum UJ, gdzie  przedstawił trzy propozycje adresowane do tego środowiska.  „Miasto powinno zaangażować się w promocje wszystkich uczelni Krakowa, ufundować stypendia dla studentów z Krakowa i Europy Środkowej: 1000 indeksów w każdym roku, wspierać rozwój  krakowskiej sceny startupowej”.

„Województwo Małopolskie powinno wspólnie z Miastem przeprowadzić szeroką kampanię promocyjną Krakowa jako miasta start-upów” – powiedział na konferencji „Akademicki Kraków” Marek Lasota, kandydat zjednoczonej prawicy na stanowisko  prezydenta Krakowa.

Jarosław Gowin Prezes Polski Razem również zauważa brak dostatecznej współpracy miedzy władzami miasta, a środowiskami akademickimi. „Pomimo, że prezydent jest profesorem i współwłaścicielem jednej z prywatnych krakowskich uczelni Kraków jest miastem odwróconym od uniwersytetu. Krakowska wspólnota akademicka nie ma żadnego wpływu na kształtowanie obrazu miasta. Najważniejsze projekty urbanistyczne, przygotowują pracownie warszawskie. Nasze uczelnie wyludniają się. Kryzys demograficzny może spowodować, że profesorowie, pracownicy naukowi będą mieć problemy z pracą.” – zaznaczył.

Obecna na konferencji Jadwiga Emilewicz kandydatka zjednoczonej prawicy do Sejmiku przedstawiła pomysł  na Krakowski Fundusz Stypendialny im. św. Jadwigi

Chcemy sfinansować – we współpracy z samorządem wojewódzkim każdego roku – stypendia dla studentów z Krakowa i Europy Środkowej: 1000 indeksów w każdym roku.

– Chciałbym, aby miasto zaangażowało się w promocje wszystkich uczelni Krakowa. Mamy biuro festiwalowe, ale zapomnieliśmy, że największa instytucją promującą miasto są nasze uniwersytety. Przygotowaliśmy program finansowania współpracy szkół średnich z uniwersytetami. To powrót do idei klas uniwersyteckich. Chcielibyśmy w ten sposób sprawić, aby krakowska młodzież nie szukała oferty akademickiej poza Krakowemdodał Lasota.

Adam Kalita, kandydat do Rady Miasta, mówił o konieczności nawiązania ściślejszej współpracy z uczelniami z zagranicy. „Kolejnym elementem promocji będzie prezentacja środowiska akademickiego Krakowa w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wiem, że to na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Krakowskiej czy Uniwersytecie Rolniczym powinny studiować przyszłe elity Ukrainy czy Mołdawii. To jest możliwe i mieści się w skali budżetu miasta. Pełna realizacja projektu będzie możliwa przy ścisłej współpracy z samorządem województwa – powiedział  Kalita. Arkady Rzegocki, również kandydat do Rady Miasta, zaznaczył

Kraków mógłby stać się Cambridge Europy Środkowej. To niezwykły potencjał akademicki i jednocześnie centrum najnowszych technologii. Mieszkańcy Cambridge stanowią 1 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii, a ich wkład w brytyjskie PKB jest znacznie większy.

Konferencję zakończył apel Marka Lasoty do rektorów wszystkich krakowskich uczeni z prośbą o wspólne spotkanie i podjecie dyskusji nad zwiększeniem roli uczelni wyższych w życiu naszego miasta. Dziś został wysłany list do rektorów zapraszający do współpracy – powiedział.  List w oryginale (czytaj).

 

Fot. Jag.Las

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź