Ludzie PO i prezydenta Majchrowskiego

Ludzie PO i prezydenta Majchrowskiego

70
1
SHARE

Wydarzenie_sesja_Fot.-Jag.Las_..jpgDwanaście lat kwitnie „interes prezydentury” Krakowa, w tle sprawy wysocy urzędnicy prezydenta Majchrowskiego: wiceprezydent Elżbieta Koterba wraz z firmą „Biuro Rozwoju Krakowa” obecnie należy do męża i syna. W tym tandemie jest jeszcze radny PO Grzegorz Stawowy – dyrektor Agencji Mienia Wojskowego i jednocześnie przewodniczący komisji planowania przestrzennego RMK. Jest „interes” – jest porozumienie!

– „Praktyki urzędników obrastających przez wiele lat krewnymi i „znajomymi króliczka” w Krakowie to norma, a zwykli ludzie biednieją w zastraszającym tempie – szczególnie młodzi ludzie, wypędzani bezrobociem za różne granice kraju – napisał w liście do nas Mariusz L., wskazując na artykuł z 2 października w Gazecie Krakowskiej pt. Władze miasta sprzyjają firmie, która chce zabudować zieleń? (…) Mieszkańcy protestują i sugerują, że urzędnicy i radny miejski pomagają inwestorowi”.

I trudno się oprzeć tym zarzutom analizując fakty – pisze nasz czytelnik, a fakty krzyczą, idąc za „Gazetą Krakowską”:

Budynki zbliżają się do zabytkowego fortu Bronowice i drzew w jego sąsiedztwie. Deweloper, firma Echo Investment, złożyła w Urzędzie Miasta wniosek o wydanie wstępnych pozwoleń na postawienie bloku na zielonych działkach przy ul. Rydla. (…). Przeznaczenie terenu (z zieleni na budowlany) zmieniono w nowym studium zagospodarowania miasta, które tworzyła wiceprezydent Elżbieta Koterba. Tymczasem firma architektoniczna jej syna i męża pomaga deweloperowi przy inwestycji – to ona złożyła wniosek do urzędu. Teren inwestorowi sprzedała Agencja Mienia Wojskowego, której w Krakowie szefuje radny PO Grzegorz Stawowy.

– W Krakowie to żadna tajemnica, że układy narosłe od wielu lat prezydentury J. Majchrowskiego mają się dobrze a  protestów nikt nie bierze pod uwagę i nic sobie z nich nie robi – pisze nasz korespondent. Obecny rząd dając przykład stopniowo przyzwyczajał społeczeństwo, że protesty wywołują jakieś marginalne grupy i do tego szkodliwe. Serwując nieustannie przez sprzyjające media taką wersję doszło do społecznego paradoksu, który przeczy „świętym” zasadom demokracji, gdyż jej w Polsce nie ma – stwierdza Mariusz L. 

– Fundacja Stańczyka, która swego czasu realizowała program „Przyjazny Urząd”  dziś ustami Jana Niedośpiała jest zdziwiona „nagromadzeniu różnych powiązań w jednej sprawie” w krakowskim samorządzie? Można odnieść wrażenie, że to „nagromadzenie” przerosło także Fundację Stańczyka, gdyż niedawno ujawniła krakowskie kuriozum w skali Polski przegłosowywania uchwał w jednym czytaniu pod koniec obrad sesji RM. Dzieje się tak na zasadzie: mamy większość to resztę radnych mamy w czterech literach – zauważa pan Mariusz i przytacza wypowiedź z cytowanego już artykułu GK.  

Trudno mi sobie przypomnieć takie nagromadzenie różnych powiązań w jednej sprawie – mówi Jan Niedośpiał z Fundacji Stańczyka, która stara się kontrolować działania samorządu. Wiceprezydent Koterba zarzuty uznaje za bezpodstawne. Przypomina, że sama blokuje firmie Echo Investment zamiar zamienienia hotelu Cracovia w galerię handlową.

To trochę jak zabawa w kotka i myszkę, pisze nasz czytelnik. Blokowanie p. prezydent ogłasza w gazetach, a potem ni stad ni zowąd dowiadujemy się że już coś zostało zmienione w studium i przegłosowane w większościowej RM, którą zdominowały w tych kwestiach kluby: PO i Klub J.Majchrowskiego – odnosi się do słów prezydent Koterby p. Mariusz i odsyła nas do fragmentu opublikowanego w artykule GK:

W kalendarium zabudowy w obowiązującym od 2003 roku studium zagospodarowania Krakowa teren zapisano jako zielony.

– W czerwcu 2013 roku urząd upublicznił projekt zmiany studium, gdzie teren przeznaczono pod budownictwo mieszkaniowe.

– W grudniu 2013 roku Agencja Mienia Wojskowego sprzedaje teren Echo Investment po cenie terenu inwestycyjnego.

– Styczeń-czerwiec 2014 – rozpatrzenie uwag mieszkańców do studium. Te dotyczące zieleni przy forcie zostały odrzucone.

– Lipiec 2014 uchwalenie nowego studium. Teren przeznaczony został pod zabudowę.

– Sierpień 2014 – Echo Investment składa wniosek o decyzję o warunkach zabudowy.

O powiązaniach i układach w samorządzie Krakowa od czasu do czasu i nieśmiało donoszą nie nieurzędowe media (portale). Portal krowoderska.pl przy okazji publikacji w Gazecie Krakowskiej przypomniał o swoich publikacjach sprzed roku. W artykule pt. „Kraków to bardzo małe miasto”:

– Sprawa Fortu Bronowice gości na naszych łamach od ponad roku i jak nic innego pokazuje, że nasze miasto, choć ma milion mieszkańców, to w rzeczywistości jest malutkie.

Cały artykuł red. naczelnego Tomasza Borejzy jest tu: (czytaj).

W sierpniu tego roku temat z prezydent Koterbą w roli głównej, firmą w której przed prezydenturą pracowała pisał Lovekrakow.pl (czytaj), jak wiceprezydent pomagała firmie swoich krewnych?

Wcześniej portal Lovekrakow.pl pisał o planach utworzenia nowej galerii handlowej w ścisłym Centrum miasta – róg Karmelickiej a Podwala. Wówczas prezydent Koterba mówiła:

 Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zezwala, aby w tym miejscu lokalizować sklepy handlowe o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych (…) mówi zastępca Jacka Majchrowskiego.

 Jeśli inwestor będzie chciał adaptować istniejący już budynek, to może zrobić tam galerię handlową, ale nie pozwolimy na sklepy wielkopowierzchniowe (czytaj).

Tu należy się zgodzić z określeniem p. Mariusza, o zabawie w „kotka i myszkę” z Krakowianami, bo co to znaczy, że inwestor może wybudować galerię a urząd nie pozwoli na sklepy wielkopowierzchniowe? To znaczy, że sklepy będą jak w każdej galerii tylko na mniejszej powierzchni, mniejsze hole?

„To już nie zabawa ale robienie z nas durniów do kwadratu – pisze zbulwersowany czytelnik i prosi: napiszcie o tych przypadkach w jednym miejscu, idą wybory może ludzie zmądrzeją i zobaczą wreszcie z czym mają do czynienia przez 12 lat rządów Majchrowskiego. Zobaczą jak zgrabnie się dogaduje z największymi graczami z PO i że trzeba ich skutecznie odsunąć od grabienia naszego miasta”.

Stanisław Styczyński

Fot. (arch. WGrod.pl)

Wiceprezydent Koterba z urzędnikami prezentuje mieszkańcom plan zagospodarowania przestrzennego „STUDIUM” (marzec br.)
Wydarzenie_sesja_Fot.-Jag.Las_.jpg

1 KOMENTARZ

  1. Drodzy Mieszkańcy Nami rządzi klika karierowiczów złodziei i oszustów -kłamców .Trzeba to przeciąć więc idzcie do wyborów -bo wprzeciwnym raźie obudzicie się okradzeni ze wszystkiego–nawet z gaci które do wczoraj mieliście na sobie.I to-wszystko zrobią w białych rękawiczkach. Miłościwie nam panujący p. Prezydent Majchrowski i jego klika wraz z członkami POpaprańców.Proszę was Przetrzyjcie oczy i popatrzcicie NATO miasto oczami—anie,TVN-em i RMF-em’ POZDRAWIAM.wszystkich prawdziwych Krakowianie i Polaków. K.N.

Zostaw odpowiedź