Mali Polacy z Litwy kto ich ugości?

Mali Polacy z Litwy kto ich ugości?

20
0
SHARE

Mali Polacy z Litwy kto ich ugości?

W czerwcu na zaproszenie Parafii pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Zabierzowie przyjechały polskie dzieci z Litwy. To już kolejny, czwarty raz księża z tej parafii organizują polskim dzieciom na obczyźnie wakacje w rodzinnym kraju – to piękny i zaszczytny gest, al. to także koszty. Przy parafii powstał w tym celu „Komitet przyjęcia Polskich dzieci” do którego weszli: Ks kanonik proboszcz Krzysztof Burdak, Włodzimierz Ziąbka i M. Jerzy Rajpolt.

Organizatorzy chcąc uczynić dzieciom każdy kolejny pobyt atrakcyjniejszym szukają wsparcia i nowych darczyńców. Zaprosili Firmy, osoby prywatne do akcji przyjmowania i goszczenia 50 osobowej grupy dzieci polskich z Republiki Litewskiej.

– Aby dzieci mogły w pełni przeżyć spotkanie z Polską, potrzebne jest wspólne podjęcie trudu organizacyjnego, materialnego i duchowego – piszą organizatorzy.

Przypominają, że to teraz właśnie jest taki szczególny czas, iż z jeszcze większą determinacją, poświęceniem powinniśmy pielęgnować i krzewić w tych dzieciach, a może przede wszystkim w Nas pierwiastek patriotyczny wiążący wszystkich Polaków niezależnie gdzie mieszkamy.

– Podczas pobytu dzieciaków w Polsce pod kierunkiem i okiem wychowawców, wolontariuszy, nauczycieli oraz duchowieństwa ukazywać im będziemy obraz dzisiejszej Polski, jej kultury. Pobyt ten nie może też być ograniczony w sferze materialnej, jako że sferę duchową jesteśmy w stanie im wypełnić – podkreślają.

– Są to dzieci Polaków, którzy oparli się sowietyzacji, trwając uparcie na ziemi swoich ojców, cały czas walcząc o utrzymanie tożsamości narodowej. Wiele z nich nie widziało jeszcze Polski.
Trzonem tej grupy będą członkowie Zespołu Tańca „Jutrzenka” z Niemenczyna oraz chór młodzieżowy z Grzegorzewa, pięknym kresowym śpiewem oraz tańcem będą chcieli wyrazić swą wdzięczność za zaproszenie do Macierzy.

W liście do nas członkowie komitetu piszą:
– Działania nasze mają służyć pokazaniu najmłodszemu pokoleniu Polaków urodzonych już w wolnej Litwie ich kraju Ojczystego -Polski- ich Macierzy. To jednocześnie cel wychowawczy, chodzi o krzewienie i umiłowanie polskości, propagowanie potrzeby pomagania bliźnim oraz wspieraniu i kształtowaniu postawy Polaka i dumy ze swego pochodzenia.

– Działania te w obecnej sytuacji politycznej są jeszcze bardziej potrzebne. Ważne jest abyśmy sobie nawzajem pomagali – byśmy dali wyraz jedności nas Polaków.
– Serdecznie zapraszamy do otwarcia serc swoich i do materialnego udziału w prowadzonym przez Nas przedsięwzięciu – bądźmy tak jak napisał o nas Adam Mickiewicz:
„Nasz naród jak lawa z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa
lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi „.

Ewentualne wpłaty prosimy dokonywać na:
Parafia Rzymsko-katolicka pw. św. Franciszka z Asyżu
32080 Zabierzów, ul. Kolejowa 7
51 8591 0007 0030 0150 0837 0003
z dopiskiem: z dopiskiem: wypoczynek polskich dzieci z Litwy. Jednocześnie prosimy o informację na e-mail: parafia@zabierzow.pl.
Za wszelką pomoc składamy z góry staropolskie Bóg zapłać.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego M. Jerzy Rajpolt

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź