Mam wpływ! Konsument decyduje o celach globalnych korporacji

Mam wpływ! Konsument decyduje o celach globalnych korporacji

6
0
SHARE

wydarzenia_kupuj odpowiedzialnie_WG (2)Ostatnia sobota listopada to Dzień Bez Kupowania. Także w Krakowie odbył się dziś happening połączony z akcją informacyjną. Celem akcji jest uświadomienie polskich konsumentów, że ich decyzje mają znaczenie. Możemy tak wpływać na politykę nie tylko polskich firm ale i zagranicznych korporacji. Pokazujemy co dla nas jest ważne: podnoszenie standardów działania, poszanowanie dla środowiska naturalnego i przestrzeganie praw człowieka.

Akcja uświadamia poważny problem z jaki przyszło się zmierzyć współczesnemu światu. Europejczycy należą do niechlubnej grupy, która konsumuje 80% wszystkich produkowanych na świecie dóbr. Gdyby inne kraje poszły za naszym przykładem to na Ziemi zabrakłoby zasobów! Wszystkie przedmioty, które nabywamy wymagają do swojego wytworzenia zużycia zasobów naturalnych, bardzo często nieodnawialnych, jak chociażby ropa naftowa, która jest potrzebna do budowania naszego „plastikowego świata”. Warto również się zastanowić co znaczą w sklepach nieprawdopodobnie niskie ceny czy znaczące obniżki. Są one możliwe przy cięciu kosztów na tych najbardziej bezbronnych – pracownikach produkujących te przedmioty, często nie mają wyboru muszą się zgodzić na płacę poniżej ich godności by pozwolić swoim rodzinom na przetrwanie.

Sprzeciw wobec takiego stanu rzeczy to Dzień Bez Kupowania podkreśla Maria Huma z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. To właśnie ta organizacja wzięła odpowiedzialność za rozpropagowanie tego dnia wśród konsumentów. W dniu dzisiejszym obserwowaliśmy pod Galerią Krakowską aktywistów w czapkach mikołajkowych. Jak to pod galerią rozdawali przychodzącym konsumentów ulotki z kuponem promocyjnym. I to jakim! Na 80%! W ten sposób została przekazana informacja o masowej produkcji odpadów. W Polsce 80% produkowanych odpadów trafia na wysypiska… Konsumencie zastanów się dwa razy zanim znowu bezmyślnie zwiększysz stertę śmieci, kupując zbędne rzeczy zwodzony świątecznymi promocjami i okazjami.

Kupuj Odpowiedzialnie!

Chcesz się dowiedzieć jak możesz wykorzystać przedmioty, które okazały się niepotrzebne w Twoim domu? Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprasza na warsztaty upcyklingowego robienia prezentów i ozdób świątecznych. 4 grudnia, godz.17:00 Ambasada Krakowian ul. Stolarska 6/9 nie może Cię tam zabraknąć!

Wioleta Gaweł

Fot. WG.

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź