Marek Lasota wiceprezydentem Krakowa?

Marek Lasota wiceprezydentem Krakowa?

10
1
SHARE

Ludzie_Marek_LasotaGra idzie o więcej niż wiceprzewodniczącego RM – wiceprezydentem partner z opozycji w II turze to może być majstersztyk  prezydenta Majchrowskiego! Ostatnia sesja RM Krakowa konstruująca prezydium rady obfitowała napięciem już podczas jej przygotowywania, świadczą o tym wypowiedzi ważnych polityków z partii dotychczas rozdającej karty. Wcześniejsze rozmowy, układanki partyjne, a w czasie sesji kilkakrotne przerwy świadczyły o wielu możliwych wariantach. A co po sesji i czy już wiadomo jak będzie wyglądał świat lokalnej polityki samorządowej w mieście?  

Marek Lasota na sesji nie przyjmuje stanowiska wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Dwa dni temu szef małopolskich struktur PO Grzegorz Lipiec w wywiadzie dla Radia Kraków wyraźnie sugerował, wręcz naciskał:

– Jeśli wystąpi z klubu radnych PiS to możemy rozważać każdy scenariusz. Trudno sobie wyobrazić współpracę wszystkich naraz przy takim wyborze. Byłoby to jednak pożądane dla miasta. To najlepsze rozwiązanie.

Te słowa padły, kiedy dziennikarka RK przywoła radiową wypowiedź prezydenta Majchrowskiego o gotowości do współpracy ze wszystkimi – wręcz o stworzeniu dużej koalicji dla dobra miasta. O jaką koalicję chodziło tak wytrawnemu graczowi jak J. Majchrowski, skoro koalicję z PO ma już od dawna w swoim reku?

Stanowisko wiceprezydenta nie zależy od chcenia różnych partii (co nie znaczy, że partie i ich siła polityczna nie ma dla prezydenta znaczenia kogo powoła), układ sił różnych opcji w tej Radzie Miasta daje prezydentowi Majchrowskiemu duże pole manewru w decydowaniu o swoim decyzyjnym otoczeniu.

W mediach przewija się przypomnienie, że J. Majchrowski rządził już we współpracy z różnymi opcjami politycznymi zręcznie żonglując. W wyborach przed czterema laty  w drugiej turze nieoficjalnie poparli go politycy Prawa i Sprawiedliwości, ratując „jego skórę” przed przegraną ze Stanisławem Kracikiem, wówczas wystawionym przez PO.

Jacek Majchrowski jak mówią politolodzy to urodzone „zwierze polityczne” i można go zaliczyć do niewielkiej grupy polityków w kraju o takiej zręczności, wyczuciu politycznej koniunktury w danym momencie.

Dziś o 16:00 sesja nadzwyczajna RM – zaprzysiężenie prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Stanisław Styczyński

Fot. Jag las

1 KOMENTARZ

  1. Nic z tych rzeczy! To były tylko naiwne dywagacje dziennikarskie – tak samo zresztą jak w kwestii szans Marka Lasoty na objecie funkcji przewodniczącego Rady Miasta – krakowski układ jest szczelnie zabetonowany i dobrze się trzyma :)

Zostaw odpowiedź