Media w Polsce – do kogo należą i co dalej?

Media w Polsce – do kogo należą i co dalej?

78
0
SHARE

Barbara Bubula posłanka z Krakowa, która o mediach wie prawie wszystko, od wielu lat zasiada w Parlamencie RP i mimo krótkiego członkostwa w KRRiT (skróconego przez PO) przez cały czas  pracuje nad projektami z zakresu mediów. Dawała temu wyraz w publikacjach i wystąpieniach publicznych i medialnych. Teraz może święcić tryumf swojej pracy w postaci współautorstwa programu reformy mediów w Polsce. Lada dzień trafi pod obrady Sejmu nowa ustawa o mediach:  Media publiczne będą czymś na wzór instytucji o charakterze państwowym, czymś w rodzaju IPN  – mówiła  na antenie TV Trwam w „Rozmowach Niedokończonych” i podobnie powtarzała w Radiu Kraków. Z satysfakcją zapewniała że będą to: „zmiany fundamentalne, nie chcemy jednak utracić żadnej wartości z obecnych mediów publicznych” – podkreśliła posłanka.

Przekaz płynący z wystąpienia jest głosem ze wszech miar rozsądnym i wyważonym ale jedno jest pewne, program umocowany będzie postanowieniem o wartości narodowej jaką jest TVP, o czym świadczyć może porównanie do IPN-u.

Takie postawienie sprawy nie może dziwić w przypadku kiedy reformy podejmie się tzw.  „Zjednoczona Prawica” – partie legitymujące się narodowym rodowodem. W europejskich krajach Zachodu: Niemczech, Anglii czy Francji z mocy prawa media nie mogą być w całości w posiadaniu obcego kapitału. Większościowy pakiet udziałów zawsze należy do państwa, podobnie chroniona jest ziemia. Wprawdzie osoby państw trzecich (cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej) mogą nabyć na terenie innych państw nieruchomości ale po spełnieniu warunków wskazanych przez np. Ministerstwo Sprawiedliwości. W tym celu przechodzą oni stosowną procedurę imigracyjną, która de facto ma celu ochronę ziemi, gdyż zawiera wiele obostrzeń  proceduralnych.

Podobnie jest z firmami o strategicznym znaczeniu dla państwa w tym z mediami, których wyzbycie się na rzecz obcego kapitału stanowiłoby o słabości państwa.

Posłuchajmy zatem z jaką troską mówi posłanka B. Bubula o reformie i naprawie mediów w Polsce.

Giza Banaszkówna

Fot. Youtube.org.pl

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź