Nieznajomość prawa szkodzi, kary nawet do 5 tysięcy

Nieznajomość prawa szkodzi, kary nawet do 5 tysięcy

10
0
SHARE

rzeczy_elektroodpady_Jag.Las8 października rozpoczynają się Krakowskie Dni Elektrorecyklingu i potrwają do 2 grudnia. W tym czasie mieszkańcy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę odnośnie składowanie elektroodpadów a także dowiedzą się jakie działania powinni podejmować.

Dni Elektrorecyklingu odbywają się już po raz trzeci, jednak po raz pierwszy będą miały miejsce w Krakowie. Decyzja taka została podjęta po sukcesie poprzednich edycji, gdzie zaangażowali się mieszkańcy miast, aktywnie uczestniczyła młodzież a także akcja miała szeroki rozgłos medialny. W tym roku pora na Kraków, imprezy w ramach Dni Recyklingu odbędą się również w Warszawie i we Wrocławiu.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości Polaków w zakresie recyklingu elektrośmieci. Społeczeństwo ciągle nie zdaje sobie sprawy z ogromnego zagrożenia jakie niesie za sobą nieodpowiednie składowanie zużytego sprzętu. W urządzeniach znajdują się niebezpieczne substancje takie jak: rtęć, kadm, ołów i nikiel, które są niebezpieczne nie tylko dla środowiska naturalnego ale również dla człowieka – zagrażają zdrowiu i życiu. Dlatego bardzo istotne jest aby zużyty sprzęt był odpowiednio traktowany. Jeśli do kogoś nie przemawiają takie argumenty powinien pomyśleć jeszcze o swoim portfelu, kary za wyrzucenie elektroodpadów do kosza łącznie z innymi odpadami sięgają nawet 5 tysięcy złotych! Natomiast właściwie przetworzone elketroodpady pozwalają na odzyskanie cennych surowców takich jak złoto, cynk czy miedź. Organizowana akcja jest również odpowiedzią na oczekiwania Unii Eurpoejskiej. Na dzień dzisiejszy mamy wymóg zbiórki 4kg na mieszkańca, a w przyszłości będzie to 10kg na mieszkańca.

Organizatorami akcji są: Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA oraz Biosystem Zakład Gospodarki  Komunalnej Organizacja Odzysku SA

Harmonogram Krakowskich Dni Elektorecyklingu

8 października (godzina 9:00-11.00)

KDEE plakatProwokacja – niespodzianka.

8 października (godzina 09:00) do 18 października
Wystawa edukacyjna na Plantach.

8 października do 30 października 
Konkurs dla szkół w formie „Gry Miejskiej”.

8-12 (środa – niedziela) oraz 18 października (sobota)
Edukacyjny patrol „Pana Pralki”

25 października (w godzinach 10:00-15:00)
Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

2 grudnia
Uroczyste zakończenie i podsumowanie Akcji

Więcej informacji TUTAJ

 

Wioleta Gaweł

Fot. Jag.Las

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź