Pikieta solidarnościowa pod sklepem Vistula

Pikieta solidarnościowa pod sklepem Vistula

11
0
SHARE

miejsca_Vistula_WG10 grudnia o godz. 12:00 na ul. Szpitalnej 3 przed sklepem Vistula w Krakowie będzie miała miejsce pikieta solidarnościowa z pracownikami Trend Fashion. Pracownicy w myślenickim zakładzie od kilku miesięcy walczą o polepszenie swoich warunków pracy. Garnitury produkowane w Trend Fashion sprzedawane są później m.in. w sklepach Vistula czy Próchnik.

Trend Fashion na dzień dzisiejszy zatrudnia ogółem 300 pracowników z czego to głównie kobiety. Wynagrodzenia w tym zakładzie to 1300zł netto miesięcznie dokładnie tyle co jedna sztuka wyprodukowanego garnituru. Już w lipcu pracownice zorganizowały strajk ostrzegawczy. Domagały się w nim podwyżek płac o 100zł co dawałoby średnio 1 grosz na sztukę garnituru. Zakład nie był zainteresowany spełnieniem żądań pracownic, a nawet więcej, zwolnił 8 z nich.

Pracowników dotykają również inne problemy związane z pracą przy szyciu ekskluzywnej odzieży. W miesiącach letnich nie otrzymują urlopu, kiedy praca na hali produkcyjnej godzi nie tylko w godność ludzką ale również w zdrowie i bezpieczeństwo. Podczas gdy klienci upalne dni spędzają w klimatyzowanych biurowcach, szwaczki w temperaturze 40 oC szykują dla nich najnowszą kolekcję. Każda pogoda ma tu swoje minusy, kiedy przychodzi chwila orzeźwienia podczas deszczu zaczyna przeciekać dach… Nikomu nie przeszkadza, że woda dostaje się w pobliżu elektrycznych maszyn do szycia.

Okazuje się, że problem przemysłu odzieżowego jest nam bardzo bliski. Parokrotnie słyszeliśmy o skandalicznych warunkach pracy w Bangladeszu, Kambodży oraz Chinach. Teraz problem dotyczy naszego podwórka, gdzie możemy mieć dużo większy wpływ na zmianę sytuacji. Maria Huma z Clean Clothes Polska podkreśla: „polskie firmy, które zlecają produkcję w Trend Fashion powinny w myśl zasad społecznej odpowiedzialności biznesu wziąć odpowiedzialność za swój łańcuch dostaw wpływając na Zarząd Trend Fashion, by zagwarantował godne warunki pracy w fabryce”.

W ramach akcji aktywiści i aktywistki pojawią się przed sklepem Vistula w Krakowie przebrani w męskie garnitury. Zostanie wręczona również petycja przedstawicielom Vistula, która nawołuje do odpowiedzialności za cały łańcuch dostaw produktów sprzedawanych w sklepie.

Organizatorami pikiety są Clean Clothes Polska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza.

Wioleta Gaweł

Fot.WG.

pikieta_obrazek

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź