Ponadczasowa moda na piękną skórę

Ponadczasowa moda na piękną skórę

6
0
SHARE

Rzeczy_Puder_AC.Wprawdzie wszyscy wiemy, że o gustach się nie dyskutuje, to jednak dysputy na temat atrakcyjności fizycznej nie ustają. Z jednej strony faktycznie w zależności od czasu i miejsca kanony piękna zmieniają się jak w kalejdoskopie, nierzadko nawet prowadząc do kompletnych absurdów, jednak warto zauważyć, że pewne wartości pozostają globalnie niezmienne. Przykładowo niezależnie od panującej aktualnie mody, zdrowa, gładka skóra zawsze była i zapewne zawsze będzie pożądana. Owszem, czasem trendy nakazywały noszenie bladości, w innych epokach cenione były z kolei zdrowe rumieńce, czy brzoskwiniowa opalenizna, zawsze jednak atrakcyjna skóra to taka, która jest gładka, pozbawiona skaz i zmarszczek, a przy tym jędrna i sprężysta.

Wielkie znaczenie wielkiego organu

Skóra jest największym organem ciała ludzkiego i pełni wiele ważnych funkcji np. izoluje organizm od warunków zewnętrznych, bierze udział w procesie termoregulacji, bierze udział wymianie gazowej oraz wchłania niektóre substancje. Rzadko uświadamiamy sobie, że skóra ma także ogromne znaczenie społeczne i choroby skóry powiązane są z zaburzeniami psychicznymi, w związku z czym całkiem niedawno powstała nowa gałąź medycyny – psychodermatologia. Dużo uwagi warto poświęcić skórze także dlatego, że świetnie obrazuje ona stan naszego organizmu i niejednokrotnie bardzo wyraźnie manifestuje konkretne problemy wewnętrzne. Tradycyjna medycyna chińska skrupulatnie analizuje skórę podczas procesu diagnozy, a ostatnie badania naukowe dowodzą, że występowanie trądziku jest mocno skorelowane z nieprawidłową florą jelit oraz stanem mózgu.

Holistyczna pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry od zewnątrz oczywiście ma spore znaczenie, a produkty, które wcieramy w skórę bezpośrednio na nią oddziałują i nierzadko mają wpływ także na cały organizm. Aby cieszyć się promienną, gładką, zdrową skórą, należy jednak działać wielopoziomowo: wesprzeć skórę od wewnątrz odpowiednią dietą, pielęgnować ją odpowiednio dobranymi kosmetykami oraz zadbać o higienę psychiczną, czyli przykładowo zredukować poziom stresu. Często jednak trzeba czasu by osiągnąć pożądany efekt, nie ma także powodu by odmawiać sobie polepszenia wyglądu i zamaskować ewentualne defekty i niedoskonałości skórne, zwłaszcza jeśli można to zrobić w sposób nieszkodliwy. Wybierając zatem kosmetyk warto dokładnie przeanalizować skład, gdyż większość produktów, nawet tych drogich i uchodzących za ekskluzywne, obfituje w liczne niekorzystne dla skóry składniki jak np. silikony (które tworzą szczelny film utrudniający wymianę gazową), związki aluminium (które mogą przenikać przez skórę i przyczyniać się do powstawania raka skóry), parabeny (które podejrzewane są o zaburzanie gospodarki hormonalnej) oraz mnóstwo innych kontrowersyjnych produktów takich jak talk, konserwanty, barwniki czy zapachy. Na szczęście uniknięcie tych wszystkich pułapek jest niebywale proste, wystarczy bowiem używać kosmetyków mineralnych lub skorzystać z ogólnodostępnych produktów spożywczych.

Cudowne minerały

Coraz popularniejsze kosmetyki mineralne to, jak sama nazwa wskazuje, mieszanki minerałów o bardzo korzystnych dla skóry właściwościach. Minerały bowiem m.in. przyspieszają gojenie, działają antybakteryjnie, nie powodują podrażnień ani alergii, redukują wydzielanie sebum, ponadto są wodoodporne, nie mają daty ważności (minerały się nie starzeją) i oferują bogatą kolorystykę. Wśród kosmetyków mineralnych znajdziemy także filtry UV (dwutlenek tytanu i tlenek cynku).

Obecnie coraz więcej firm kosmetycznych w swojej ofercie posiada kosmetyki mineralne, a dla ambitniejszych istnieje także możliwość samodzielnego wykonania kosmetyku. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w pojedyncze półprodukty w stosownych sklepach. By stworzyć naturalny kosmetyk wystarczy także skorzystać z produktów spożywczych i stworzyć pachnący, naturalny puder na bazie skrobi, która świetnie matuje skórę oraz cynamonu, który działa ściągająco i antybakteryjnie.

Naturalny, cynamonowy puder matujący:

  • Skrobia kukurydziana, ziemniaczana, ryżowa lub z maranty
  • Kakao
  • Cynamon

Do porcji wybranej skrobi dodajemy pozostałe składniki tak, aby uzyskać odpowiedni dla swojej skóry kolor. Można także dodać glinkę (czerwoną, zieloną albo inną, wedle gustu).

Zuzanna Dzwonek

Fot. A.C.

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź