Prezydent RP w Krakowie posadzi „Dąb Wolności”

Prezydent RP w Krakowie posadzi „Dąb Wolności”

2
0
SHARE

Digital StillCamera W najbliższą niedzielę (8 czerwca 2014)  prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi Kraków w ramach programu obchodów 4 czerwca 1989 r. Obok pomnika „Solidarnośći” w Nowej Hucie m.in. posadzi „Dąb Wolności”, otworzy wystawę „Dziękujemy za wolność – ludzie 4 czerwca 1989 roku” oraz dokona wręczenia medali.

W sprawie „Ludzi 4 czerwca” zadzwoniliśmy do biura Małopolskiego Regionu „Solidarność”, bo co by tu nie wymyślać nawet prezydent USA w Warszawie będąc wymienił „Solidarność” w Polsce, jako sprawcę wyzwolenia wschodniej Europy z sowieckiego uścisku. I jasne jest, że to „Solidarność” to święto winna ogłosić i celebrować.  

Przedstawiamy program ramowy prezydenckiej wizyty w Krakowie:

Godz. 13:00 Zasadzenie „Dębu Wolności” – obok pomnika Solidarności (południowa strona Placu Centralnego),

Godz. 13:10 Złożenie wieńca przed pomnikiem Solidarności (południowa strona Placu Centralnego),  Godz. 13:15 Zwiedzanie wystawy „Dziękujemy za Wolność – ludzie 4 czerwca 1989 roku” (plac przed Nowohuckim Centrum Kultury, Aleja Jana Pawła II 232),

Godz. 13:25 Spotkanie „Ludzi 4 czerwca” wraz z uroczystością wręczeniem odznaczeń państwowych (Scena przed Nowohuckim Centrum Kultury, Aleja Jana Pawła II 232).

Przed rozpoczęciem programu dla publiczności przewidziano czas dla akredytowanych mediów tzw. Photo opp. w godz. 12:15-12:45 z zastrzeżeniem, że obsługa prasowa możliwa jest wyłącznie dla fotoreporterów i operatorów kamer, wozów transmisyjnych, wszystkich tych, którzy wcześniej się akredytowali z podaniem szczegółowych danych osobowych, wraz z peselem, tel. komórkowym, nr rej. samochodów, wg procedur bezpieczeństwa. Tylko wówczas jest możliwe w takich sytuacjach wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora prasowego. Akredytować można się było do godz. 8:00 w piątek (6 czerwca) w urzędzie miasta.

W sprawie Ludzi 4 czerwca”

Niewiele można się dowiedzieć bliższych szczegółów o programie wizyty głowy państwa w naszym mieście, wizyty związanej przecież z ważnym wydarzeniem państwowym. W urzędzie miasta odsyłają do kancelarii prezydenta RP, a kancelaria na stronę internetową i do bezpośredniego – nie tyle  organizatora, co gospodarza – Nowohuckiego Centrum Kultury. Pracownica NCK zapytana o szczegóły bardzo się stara coś powiedzieć, np. na pytanie którzy to „Ludzie 4 czerwca„ z regionu Małopolski z imienia i nazwiska będą gośćmi honorowymi tej uroczystości: ja tego nie wiem – odpowiada.

A po ochłonięciu uzupełnia, że otworzy uroczystości prezydent miasta, potem w programie jest  marszałek województwa, potem elita przechodzi na zieleniec, gdzie już będzie prezydent Komorowski wręczał medale – mówi pani. Krótko też zaprezentowała program artystyczny na zakończenie wizyty: Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta i występ Orkisza oraz rapera Tadka i zespołu WU-Hae.

W sprawie „Ludzi 4 czerwca” zadzwoniliśmy do biura Małopolskiego Regionu NSZZ „Solidarność”, bo co by tu nie wymyślać nawet prezydent USA w Warszawie będąc wymienił „Solidarność” w Polsce, jako sprawcę wyzwolenia wschodniej Europy z sowieckiego uścisku. I wydaje się, że to „Solidarność” święto winna ogłosić i celebrować.

Już w sekretariacie usłyszeliśmy stanowcze: „my tego święta nie organizujemy”, a po połączeniu z członkiem zarządu i jednocześnie wiceprzewodniczącym Prezydium Zarządu Regionu Małopolska „Solidarność” – Henrykiem Łabędziem było stanowcze potwierdzenie tej informacji. Było też rzeczowe, obszerne wyjaśnienie dlaczego Małopolska NSZZ „Solidarność” nie włączyła się w organizację tego święta.

Tę ciekawą informację opublikujemy niebawem w osobnym artykule, aby zgodnie z życzeniem nie mieszać jej do obecnych aktualnie w przestrzeni medialnej obchodów 4 czerwca.   

Jagoda Laskowska

 

 

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź