Putin pisze nową historię świata

Putin pisze nową historię świata

27
0
SHARE

Andrzej PrześlakAndrzej Pieślak – autor tych słów i komentarza, dziennikarz z Lidzbarka Warmińskiego, red. naczelny dziennika internetowego naszlidzbark.pl na łamach swojej lokalnej gazety elektronicznej zamieścił protest redakcyjny do odbywających się w Soczi Igrzysk Olimpijskich. Igrzysk spod znaku sierpa i młota – symboli komunistycznych eksponowanych na oczach całego świata. A co słychać w Krakowie, jakie nadchodzą wieści od licznej grupy reprezentującej nasze miasto – Komitetu   Konkursowego Kraków 2022.

Sięgnęliśmy po ten komentarz nie bez powodu, Lidzbark Warmiński (17 tys. mieszkańców) ma się do Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (758 334 mieszkańców), jak mrówka do pociągu, ale to w Lidzbarku opublikowany został głos, że:  „…napluto w twarz całemu narodowi polskiemu.”

„Putin pisze nową historię świata”, a Kraków świętuje (relacja prasowa krakowskiej delegacji z Soczi)

Andrzej Pieślak przytoczył cały szereg argumentów i zadał wiele istotnych pytań do władz polskich – my odnosimy je również do władz Krakowa – przeczytajmy:

„Program „artystyczny” prezentowany światu podczas ceremonii otwarcia igrzysk to nic innego jak gloryfikacja i oddanie hołdu czasom komunizmu i totalitaryzmu w Rosji. Historia Związku Radzieckiego została przedstawiona, jako sielankowy okres dobrobytu i cywilizacyjnego rozwoju. Przywódcy cywilizowanych krajów przewidując taki scenariusz postanowili nie uczestniczyć w propagandowym przedstawieniu Putina. Do Rosji nie przybyli między innymi prezydenci USA, Francji, Holandii, nie było kanclerz Merkel, Davida Camerona, i wielu innych. Nie było też członków Komisji Europejskiej, bowiem uznali oni olimpiadę Putina za przedsięwzięcie polityczne.

Jednak największym skandalem było pokazanie w sposób gloryfikujący symbolu państwa komunistycznego – ogromnych rozmiarów sierpa i młota. Aby podkreślić jeszcze bardziej nawiązanie do czasów, kiedy ludobójstwo w ZSRR było na porządku dziennym, puszczono utwór „Pust Wsiegda Budiet Sonce”(zapis fonetyczny). W czasach rusyfikacji w polskich szkołach nauka tej piosenki była obowiązkowa” – pisze autor.

Rozpoczęte wczoraj igrzyska olimpijskie w Rosji to jawna demonstracja imperialistycznych zapędów Putina. Jest też wydarzeniem dotyczącym wielu mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego stąd komentarz na łamach lokalnej gazety.

Poniżej cytat z mojej ulubionej ustawy, tak mało znanej naszym urzędnikom:

„Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich  programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa” – Art. 13 Konstytucji RP i jeszcze:

„Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – Art. 256 Kodeksu Karnego

Telewizja państwowa udaje, że nic się nie stało, brak też głosów ze strony wielkich stacji prywatnych. W komentarzach po ceremonii otwarcia nikt nie odważył się powiedzieć, że przed chwilą właśnie napluto w twarz całemu narodowi polskiemu. Setki tysięcy naszych rodaków zamordowanych przez sowieckich żołnierzy noszących na czapkach emblemat dumnie pokazywany podczas olimpiady mnie osobiście poruszył. Putin pisze nową historię świata, a nasz rząd ze strachu chyba, nie próbuje nawet protestować.

Przecież do dzisiaj żyją w Polsce kobiety, wówczas jeszcze młode dziewczynki, brutalnie gwałcone przez sowieckich żołnierzy. One bardzo dobrze zapamiętały sierp i młot, który był na żołnierskim mundurze gwałciciela. Jak czują się ci wszyscy ludzie, którzy zostali okrutnie skrzywdzeni przez reżim komunistyczny, a teraz w TV widzą pochwalne peany na cześć swoich oprawców? Czy minister spraw zagranicznych będzie protestował i wystosuje notę dyplomatyczną do Putina? Wątpię.

 zolnierze

Pomnik żołnierza radzieckiego gwałcącego ciężarną Polkę

(Ten pomnik wykonał student, artysta z Lidzbarka Warmińskiego, za co był sądzony i uniewinniony – dopis. red.Wgrod.pl).

Po wojnie Lidzbark Warmiński zasiedlony został głównie przez przybyszów ze wschodu, terenów Litwy a nawet z samego Wilna. Tak było w przypadku mojej mamy, która urodziła się w Wilnie w 1941 roku, wówczas polskim mieście. Cała jej rodzina została brutalnie wyrzucona z domu przy ulicy Ostrobramskiej i w bydlęcych wagonach przetransportowana na „ziemie odzyskane”. Oprawcy spod znaku sierpa i młota dokonywali strasznych rzeczy nawet na przesiedleńcach. Stąd wynika związek miedzy olimpiadą Putina a naszą lokalną społecznością.

Powierzenie organizacji olimpiady państwu totalitarnemu, nieszanującemu praw człowieka jest smutnym dowodem zatracenia pierwotnego przesłania igrzysk – czasu pokoju i wolności. Na dokładkę dyktator Putin kilka dni temu napadł na niepodległą Gruzję, lecz o tym cisza. Nie wolno denerwować rosyjskiego niedźwiedzia, bo zakręci kurki z gazem i np. Termy Warmińskie nie ruszą.

Teraz wyobraźmy sobie kolejne igrzyska np. w Niemczech. Tam podczas ceremonii otwarcia wjeżdża wielka swastyka, a artyści paradują w koszulkach z podobizną Hitlera. Podkład muzyczny to oczywiście „ein Heller und ein Batzen”. Podniosą się głosy krytyki?

Stalin i Hitler to najwięksi zbrodniarze w historii świata w tej kolejności właśnie. Obecnie tuż za naszymi wschodnimi granicami podejmowane są próby powrotu do czasów „sierpa i młota”. Kilkadziesiąt lat rusyfikacji narodu polskiego, przyniosło efekt, prawie nikt nie protestuje. W oryginale artykuł przeczytać można: http://www.naszlidzbark.pl/polityka/igrzyska-putina-redakcyjny-protest

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź