Regulamin Czystości a Czystość w Krakowie

Regulamin Czystości a Czystość w Krakowie

3
0
SHARE

krakow

Ostatnią sesję przed wakacjami Radni Krakowa zasiadający w Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska poświecili m.in. czystości. Zostali zapoznani z tzw. oceną egzekwowania „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków” sformułowaną przez Straż Miejską. Jej funkcjonariusze są upoważnieni przez Prezydenta Miasta Krakowa do prowadzenia kontroli przestrzegania regulaminu – czytamy w informacji z Kancelarii Rady Miasta.

– Od czerwca ubiegłego roku zarejestrowaliśmy 1608 wykroczeń – mówił Radosław Gądek, zastępca Komendanta Straży Miejskiej ds. prewencji – głównie są to sprawy związane z odpadami, szczelnością szamb, zaniechaniem deratyzacji, nie usuwaniem śniegu. Od zawsze najwięcej kłopotów sprawiają nieczystości płynne.

Radni zadali szereg pytań i poruszyli wiele wątków związanych z czystością.

– Mam sygnały od mieszkańców, że po zimie nie oczyszczono ścieżek rowerowych. Chciałbym zapytać czy sprzątanie po akcji zima należy do obowiązków firm utrzymujących czystość? – pytał Włodzimierz Pietrus. Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji zwrócił uwagę na tereny Natury 2000 i wynikający z przepisów obowiązek ich koszenia dwa razy do roku. Zdarza się, że ich właściciele tego nie robią, co jeśli teren zarośnie i straci swoje ekologiczne walory może grozić konsekwencjami finansowymi.

Z kolei Stanisław Rachwał interweniował w sprawie czystości na Rynku Głównym, bo zauważył znaczne zanieczyszczenie kostki brukowej od strony ul. Szewskiej. Otrzymał zapewnienie, że okolice Rynku objęte są „stałym utrzymaniem”, co oznacza ich codzienne czyszczenie.

 W drugiej części posiedzenia pozytywnie zaopiniowano plany zagospodarowania przestrzennego dla obszarów „Park Aleksandry – Północ” i „Park Aleksandry – Południe”. W tej sprawie zabierali głos także przedstawiciele Rady Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim i mieszkańcy okolic parku zaniepokojeni staraniami inwestorów o zabudowę części jego terenów.

 Nasze wnioski

  – Z informacji  jaką otrzymaliśmy z Biura Rady Miasta Krakowa można wyciągnąć wniosek, że „od zawsze największym problemem Straży Miejskiej są nieczystości płynne” zdaje się, ze chodzi o zawartość w szambach prywatnych posesji – jeśli dobrze odczytujemy urzędnicze pismo. Natomiast problemy mieszkańców z nieoczyszczonymi po zimie ścieżkami rowerowymi, pominięto na rzecz „Natury 2000”, która nakazuje i egzekwuje konsekwencje finansowe za niekoszenie trawy dwa razy do roku. Wprawdzie radny, który interweniował w imieniu mieszkańców w sprawie brudnej kostki na Rynku Głównym otrzymał zapewnienie codziennego ich czyszczenia. To i tak nie równoważy interesów mieszkańców, domagających się czystych po zimie ścieżek rowerowych i ich niepokoju, że  tereny Parków: Aleksandry-Południe, Aleksandry-Północ oraz Bieżanów-Prokocim, zabuduje inwestor wbrew ich woli.

Będziemy uważnie śledzić jak rozwiązywane są problemy mieszkańców Krakowa i czy po wakacjach „Rajcy Grodu Kraka” wnikliwiej zainteresują się  zgłaszanymi sprawami. Apelujemy też do Mieszkańców Krakowa i Turystów – piszcie do nas już teraz w sprawach, które Was denerwują, ale i o tych, które Was cieszą na co dzień i podczas pobytu w Krakowie.

 Staś Strzałkowski

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź