„Rzeczpospolita łupkowa”

„Rzeczpospolita łupkowa”

9
0
SHARE

Rzeczpospolita łupkowa

Naukowcy i specjaliści branży naftowej z Instytuty Nafty i Gazu w Krakowie na 310 stronach, w trzynastu rozdziałach najnowszej monografii zatytułowanej „Rzeczpospolita łupkowa. Studium wiedzy o gazie z formacji łupkowych”, opisują m.in. rolę metod sejsmicznych w poszukiwaniu gazu z łupków, a także omawiają konstrukcję modelu geomechanicznego będącego podstawą wyznaczenia kierunków prowadzenia bardzo ważnych zabiegów hydraulicznego szczelinowania.

Praca naukowa w sposób przystępny mówi o podstawowych różnicach między formacjami łupkowymi a złożami konwencjonalnymi węglowodorów. Co ciekawe, w monografii zamieszczono podpowiedzi i niemal gotowe rozwiązania dla firm prowadzących prace wiertniczo-poszukiwawcze dotyczące zastosowania odpowiednich rodzajów płuczek przy wierceniu otworów poziomych orazsposobów cementowania przestrzeni w rejonie odwiertów.

Autorzy nie obawiają się ujawnienia składu cieczy technologicznych stosowanych do procesu szczelinowania, a to była przez jakiś czas największa tajemnica amerykańskich firm oferujących technologię” – czytamy w najnowszym numerze „Przeglądu Technicznego”.

Nadzieje wielu Polaków wiązane z gazem z łupków podsycane są przez polityków i dziennikarzy od 2010 roku, kiedy to ogłoszono, że w pasie od Gdańska do Lublina obecne są cenneformacje łupkowe. Praca naukowców z INiG w Krakowie, oprócz walorów naukowych, ma także ogromne znaczenie społeczne.W jednym z rozdziałów czytamy np. o zabezpieczeniach technicznych poszukiwań, ewentualnej eksploatacji i wpływie tych działań na środowisko naturalne. Wiele ważnych informacji znajdą tu zatem samorządowcy i mieszkańcy potencjalnych terenów wydobycia.

Sami autorzy natomiast przekonują, że publikacja może dobrze służyć pracownikom górnictwa naftowego prowadzącym poszukiwania, środowisku naukowemu, studentom różnych kierunków technicznych, a także urzędnikom podejmującym decyzje w kwestiach pozyskiwania energii ze źródeł niekonwencjonalnych.

Grzegorz Nieradka

Łupki

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź