Samobójstwo Europy – I Wojna Światowa

Samobójstwo Europy – I Wojna Światowa

1
0
SHARE

Profesor Andrzej Chwalba z Instytutu Historii UJ będzie gościem Krakowskiego Klubu Wtorkowego już w najbliższy wtorek, 30 września 2014, godz. 18:00 w pubie  pod nazwą „Róg Brackiej i Reformackiej”, ul.  Reformacka 3 w Krakowie. Spotkanie poprowadzi Adam Kalita.

„Samobójstwo Europy
I Wojna Światowa”, krótko o książce za Michałem Gadzińskim na stronie: http://histmag.org/Andrzej-Chwalba-Samobojstwo-Europy-9081  

(…) w przypadku książki poświęconej Wielkiej Wojnie 1914–1918 bardzo wymowny jest tytuł – „Samobójstwo Europy” – oraz hasło z tylnej strony okładki: „Dwudziesty wiek wybuchł w 1914 roku w Sarajewie”. Opisywana wojna nie jest bowiem jednym z wielu konfliktów zbrojnych, jakich na przestrzeni dziejów było bez liku. Wyznaczyła ona kres pewnego „starego świata”, współczesnym wydawała się najstraszliwszą wojną w historii i radykalnie zmieniła oblicze Europy. Pamięć o niej wciąż jest żywa w wielu społeczeństwach europejskich – dla przykładu przytoczę choćby rozmach, z jakim zaplanowane są brytyjskie obchody setnej rocznicy wybuchu konfliktu – i wciąż jest ona przedmiotem zagorzałych dyskusji i sporów.

– Polakom I wojna światowa kojarzy się głównie ze swoim zakończeniem – upadkiem trzech mocarstw zaborczych i będącym jego następstwem odrodzeniem niepodległej Polski. Nieco mniej pamięta się już o tym, że przez terytorium naszego kraju przechodził znaczny odcinek frontu wschodniego – choć w ostatnich latach widać wśród badaczy historii lokalnej pewne ożywienie zainteresowania tematyką Wielkiej Wojny.

Uczestnicy rozmaitych dyskusji toczonych wokół dziejów nieraz żalą się (sam to czynię przy każdej nadarzającej się sposobności), że I wojna światowa praktycznie nie istnieje w świadomości historycznej Polaków. Praca prof. Andrzeja Chwalby „Samobójstwo Europy” pozwala mieć nadzieję, że ten pożałowania godny stan niebawem zmieni się na lepsze.

KKW zaprasza wszystkich, chcących poszerzyć wiedzę na ten temat, osobiście zadać pytanie autorowi i zakupić książkę z autografem – to właśnie nadarza się okazja.

Jag.Las

Fot.Sal.Wid

Wydarzenie_klub wtorkowy_a.chwalba

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź