Segregacja odpadów na cmentarzach

Segregacja odpadów na cmentarzach

8
0
SHARE

Rzeczy_Znicz_WG.Wszystkich Świętych to czas kiedy dbamy o groby naszych bliskich. Zmieniamy kwiaty, ustawiamy płonące znicze. Warto pamiętać przy tym wszystkim o prawidłowej segregacji odpadów. Na terenie wszystkich krakowskich cmentarzy komunalnych ustawione są metalowe kosze do segregacji.

Przy wyrzucaniu śmieci do kosza warto kierować się kilkoma prostymi zasadami:

-Kwiaty cięte, wiązanki oraz kwiaty w doniczkach – wszystkie rośliny, które już zwiędły czy straciły swój walor estetyczny wyrzucamy do czarnych koszy na odpady zmieszane. Tak samo do tego pojemnika wyrzucamy ceramiczne doniczki po kwiatach, natomiast plastikowe doniczki już do żółtego pojemnika.

-Sztuczne kwiaty, wieńce ze wszystkich sztucznych tworzyw – wyrzucamy je do czarnego pojemnika. Związane jest to z tym, że wiązanki są zwykle zrobione z wielu różnych materiałów połączonych ze sobą i proces ich przerobienia jest bardzo utrudniony

-Znicze i opakowania po nich – wrzucamy do żółtych koszy. Dotyczy to wszystkich szkieł ale również tektur i foli. Tak samo w przypadku metalowych nakrywek na znicze i plastikowych podstawek. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z niezabrudzonym szkłem (może być stłuczone) wrzucamy do zielonego pojemnika. Wszystkie resztki ze zniczy – wosk, knot wrzucamy do czarnych pojemników. Tak samo jeśli znicz po wypaleniu jest zabrudzony to wrzucamy go do czarnego pojemnika.

-Opakowania po detergentach i wszelkich środkach czystości wrzucamy do żółtych koszy. Jeśli jednak są z zawartością wrzucamy je do czarnego kosza

-Ściereczki, gąbki czy inne zmywaki – wrzucamy do koszy czarnych.

Nasze zachowanie w takie dni warunkuje na ile jesteśmy odpowiedzialni środowiskowo. Dlatego pamiętajmy, że od dbałości o nasze otoczenie nie ma żadnych przerw czy świąt.

Wioleta Gaweł

Fot.WG.

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź