Spotkanie w księgarni GP – Jak wyjść z kryzysu kultury

Spotkanie w księgarni GP – Jak wyjść z kryzysu kultury

33
0
SHARE

„Arcana” na jubileusz XX-lecia. Dlaczego kultura jest w kryzysie – jak z niej wyjść i jak to należy czynić podjął się wytłumaczyć prof. Andrzej Waśko na spotkaniu w księgarni Gazety Polskiej w Krakowie przy ul. Jagiellońskiej 11, w piątek 20 marca o godz. 18.00. Gość wieczoru, a od stycznia br. redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”, od początku współzałożyciel i redaktor tego czasopisma, któremu przez długi czas szefował prof. Andrzej Nowak. Pałeczkę naczelnego przejął potem prof. Krzysztof Szczerski i można powiedzieć że „Arkana” to profesorskie czasopismo, w „rodzinie” profesorskiej się narodziło i ciągle w niej pozostaje. Prof. Krzysztof Szczerski przewodzi teraz w „Arcanach” działowi „polityka”.

Piątkowe – jubileuszowe spotkanie w księgarni na temat Jak wyjść z kryzysu kultury? poprowadzi Jakub Maciejewski (sekretarz redakcji „Arcanów”). Podczas spotkania będzie można nabyć najnowszy numer dwumiesięcznika „Arcana” z autografem red. naczelnego. W notce promującej spotkanie A. Waśko napisał:

– Obecnym (121) numerem „Arcanów” otwieramy dwudziesty rok istnienia naszego pisma. Zaczynając je wydawać w latach 90., sądziliśmy, że panaceum na wszelkie polskie problemy będzie przeciwieństwo realnego socjalizmu: liberalizm i gospodarka wolnorynkowa, połączone z konserwującymi ustrój demokratyczny wartościami moralnymi.

– Praktyka, jak to dziś widzimy, była inna. „Wolność rynku”, o czym pisze w tym numerze Kazimierz Dadak, okazała się na wielu polach iluzoryczna. Liberalna frazeologia „państwa minimum” stała się fasadą, za którą na pożywce postkomunizmu tworzył się nowy system nomenklaturowy – monstrualna, polityczno-biurokratyczna „władza władzy” – o czym w rozmowie redakcyjnej otwierającej ten numer mówi Krzysztof Szczerski. Nieskonsumowane małżeństwo liberalizmu z konserwatyzmem, zakończyło się spektakularnym rozwodem. Wyzwoleni od konserwatyzmu liberałowie forsując genderową legislację, którą omawia Aleksander Stępkowski, zaprzeczyli liberalnym hasłom nieingerencji państwa w życie prywatne obywateli. Szermując hasłem dostosowania szkolnictwa do potrzeb rynku pracy (ważny artykuł Agnieszki Kurnik) odebrali polskiej szkole jej tożsamość. Zamieniając uniwersytet w przedsiębiorstwo, zlikwidowali autonomię nauki – nie tylko w Polsce, jak przekonuje John Merchant.

– W czasie, gdy widać, że liberalne złudzenia zamieniły się – o ironio! – w swoje „dialektyczne” przeciwieństwo, przychodzi mi objąć redakcję „Arcanów”, które kiedyś, wraz z Przyjaciółmi, pod kierunkiem Andrzeja Nowaka zakładałem. Dziękuję Krzysztofowi Szczerskiemu, że łącząc obowiązki poselskie i redaktorskie utrzymał  „Arcana” w dobrej kondycji i nadal pozostaje w ich zespole.  Cieszę się, że do zespolu wraca, jako redaktor dziełu literackiego, Maciej Urbanowski.

–  „Arcana” chcą  poświęcać uwagę sprawom publicznym, historii i literaturze w równych proporcjach. W rubryce Kanon, Krzysztof Dybciak pisze więc o rozumieniu trwałych wartości kultury polskiej przez Jana Pawla II, a w rubryce Otwarte teksty, prezentujemy krytyczne rozpoznanie rewelacyjnej poezji i eseistyki Przemysława Dakowicza. Historię traktujemy jako nauczycielkę polityki; toteż tym razem polemizujemy z modnym  „mitem Galicji” zastępującym w kulturze mainstreamu prawdziwą historię Polski południowo-wschodniej, która w istocie jest dramatyczną i wciąż nieodrobioną przez nas lekcją polityczną.

– Beztroska belle époque przełomu XX  i XXI wieku jest już za nami. Widzimy raczej (za naszą wschodnią granicą) krwawy koniec „końca historii”. Ale w każdej sytuacji, jaka może się zdarzyć, będzie nam potrzebna pogłębiona analiza rzeczywistości i twórcze myślenie. I to „Arcana” mogą w 2015 roku obiecać swoim Czytelnikom. Jak zawsze!

Andrzej Waśko

Foto. Tomasz Kowalczyk
Wideo. S.Budziaszek

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź