Święto Krakowa w Soczi?

Święto Krakowa w Soczi?

5
0
SHARE

Nadeszła obszerna relacja od Press and Public Relations Manager – Pauliny Guzik o tym co na bieżąco dzieje się w Soczi, zamieszczamy relację w całości.

Dzisiejszy wieczór (9.02) będzie prawdziwym Świętem Krakowa w olimpijskim mieście. Już o  19.00 czasu lokalnego (16:00 czasu polskiego) w Zimowym Teatrze w centrum Soczi rozpocznie się koncert symfoniczny. Honorowym Patronatem objęła go Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pani Anna Komorowska. Podczas koncertu zostaną wykonane utwory m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Grażyny Bacewicz.

Pan Yurij Baszmet, jeden z najwybitniejszych rosyjskich dyrygentów i muzyków zostanie podczas uroczystości odznaczony medalem Honoris Gratia.  W imieniu Prezydenta Miasta Krakowa wręczy go Wiceprezydent Krakowa, Pani Magdalena Sroka.

Koncert organizowany jest przez Polski Komitet Olimpijski, z Prezesem Andrzejem Kraśnickim na czele i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena na czele z Panią Elżbietą Penderecką.

Swoją obecność podczas koncertu potwierdzi znamienici goście, wśród nich: Król Grecji Konstatyn wraz z małżonką, Królową Anną Marią, Pani Klaudia Bach, małżonka Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Pana Thomasa Bacha, premier Litwy Pan Algirdas Butkevicius, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Minister Sławomir Rybicki, Minister Sportu RP Pan Andrzej Biernat, Minister Sportu Azerbejdżanu Pan Azad Rahimov, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Pani Irena Szewińska z małżonkiem Panem Januszem Szewińskim, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Pan Andrzej Kraśnicki z małżonką Hanną, Prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego, Pan Frantiszek Chmelar z małżonką Katariną.

Kraków reprezentować będą Pani Poseł Jagna Marczułajtis-Walczak, Przewodniczącą Komitetu Konkursowego Kraków 2022, Pani Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, a także  prof. Szymon Krasicki, Wiceprzewodniczący Komitetu Konkursowego Kraków 2022.

W Zimowym Teatrze w Soczi zostanie dziś (9.02) także otwarta wystawa : „Kraków Pendereckiego, Tatry Szymanowskiego”, która trwać będzie do końca ZIO w Soczi. Wystawa przedstawia piękno Krakowa i urok Tatr. Koncert i wystawa są wyjątkową okazją do zaprezentowania Krakowa na arenie międzynarodowej. Spośród wszystkich krajów uczestniczących w ZIO w Soczi tylko kilka organizuje uroczystości takie jak dzisiejszy koncert. Jest on częścią tzw. Kulturalnej Olimpiady.

Koncert będzie także okazją, do zaprezentowania starań Krakowa o Organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Dzisiejszego wieczoru (9.02) będzie prezentowana wystawa „Marzenia się spełniają” przedstawiająca Kraków jako Miasto Aplikujące. Ta, mniejsza wystawa, będzie prezentowana tylko dziś (zgodnie z wymogami MKOl, nie może przekroczyć 20m2 i może być wystawiana tylko jednego dnia).

Przedstawiciele Komitetu Konkursowego Kraków 2022 z Panią Poseł Jagną Marczułajtis-Walczak, prof.. Szymonem Krasickim i Wiceprezydent Magdaleną Sroką na czele uczestniczą także od wczorajszego dnia (8.02) w warsztatach i spotkaniach roboczych Olimpijskiego Komitetu Organizacyjnego. Pierwsze spotkania dotyczą kwestii logistycznych i infrastrukturalnych. Wczoraj były omawiane m.in. Kwestie budowy i uwarunkowań technicznych stadionów i innych obiektów Olimpijskich.

Grupa obserwatorów Komitetu Konkursowego Kraków 2022 wzięła w piątek (7/02) udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Niezwykła uroczystość dostarczyła wielu emocji, ale też była okazją do obserwacji, jak od strony technicznej wygląda organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia.

Jutro (10.02) o godz. 10:00 czasu polskiego w Main Press Center w Soczi odbędzie się konferencja prasowa Krakowa 2022 – Miasta Aplikującego. Na konferencji zostanie zaprezentowana kandydatura Krakowa do organizacji ZIO w 2022 roku. Konferencja potrwa 30 minut. Po konferencji zostanie przesłany komunikat.

Zainteresowanym podajemy także kontakt do specjalnego biura prasowego obsługującego Olimpiadę w Soczi: Paulina Guzik, Press and Public Relations Manager p.guzik@krakow2022.org

ul. Grunwaldzka 8

Kraków 31-526, Poland

M +48 698 627 634

(rel-real)

Przesłany komunikat z ostatniej chwili (9.02.14-21:00)

Ze smutkiem zawiadamiamy, że z powodów rodzinnych Przewodnicząca Komitetu Konkursowego Kraków 2022 Jagna Marczułajtis-Walczak musi wrócić do Polski. W związku z tym  zaplanowana na poniedziałek, 10.02 konferencja prasowa Krakowa – Miasta Aplikującego w Soczi zostaje odwołana. Poinformujemy Państwa niezwłocznie, gdy tylko zostanie ustalony jej kolejny termin.

Paulina Guzik

Fot. źródło: www.archirama.pl

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź