Szkoła krakowskich radnych

Szkoła krakowskich radnych

12
0
SHARE

Roczny program dla krakowskich radnych „Radni – Liderzy – Politycy Lokalni” objęty został honorowym patronatem pierwszego radnego Krakowa czyli przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera. Biuro RM zapowiada że będzie to kompleksowy program i potrwa od maja do grudnia br., który zakłada dwa etapy, pierwszy obejmuje część edukacyjną a drugi część praktyczną.

– Program adresowany jest do radnych dzielnicowych, którzy chcą: wzmacniać swoje kompetencje i umiejętności osobiste jako liderów, świadomie korzystać z metod włączania mieszkańców, sprawdzić je w praktyce i wyciągnąć wnioski do dalszej pracy w roli lidera, radnego, polityka lokalnego, się wyróżniać i adekwatnie do potrzeb mieszkańców wypełniać rolę radnych w samorządzie, poznać ludzi, którzy mają osiągnięcia w skutecznej współpracy z mieszkańcami, zaangażować mieszkańców w ciekawe przedsięwzięcia na osiedlu w dzielnicy.

Wprawdzie nie bardzo zrozumiałe zdaje się być: „Świadome korzystanie z metod włączania mieszkańców i sprawdzanie ich (tych metod?) w praktyce i wyciąganie wniosków z dalszej pracy w roli lidera…” Zwłaszcza, że to zdanie odnosi się przecież do ludzi dorosłych i zapewne na poziomie co najmniej średnim, tzn., że oni będą się uczyć wyciągać wnioski? Dalej czytamy w informacji:

– Założenia programu: I etap – edukacyjne popołudnia. Składa się z czterech trzygodzinnych warsztatów w maju, czerwcu i wrześniu. II etap – „Radny – lider – polityk lokalny” w działaniu (praca z ekspertem). Od lipca do grudnia roku br. praca z ekspertem wg zindywidualizowanych pomysłów w 6 grupach (po 2 uczestników w każdej grupie). Celem II etapu programu będzie: zaplanowanie przez uczestników i realizacja dowolnej inicjatywy z mieszkańcami. Zadaniem eksperta będzie wskazanie tych elementów, które są kluczowe we współpracy z mieszkańcami, określenie celów i oczekiwanych efektów, zaplanowanie etapów pracy, spotkań, wsparcie w doborze metod atrakcyjnych dla uczestników spotkań.

Nasuwa się też nieodparcie pytanie ile podatników będzie kosztował ten program, trwający przez rok z udziałem ekspertów i kto to są ci eksperci? Podatnicy chcieliby to wiedzieć? Próbowaliśmy się dowiedzieć o to od radnych RM, ale nikt z nich (na kilka osób pytanych) nic nie wie o tym programie.

St. Styczyński

Fot. Jag.Las

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź