Uwaga – ważne dla zdrowia !

Uwaga – ważne dla zdrowia !

5
0
SHARE

DDZ6R33_ty_lewo28 lipca (poniedziałek) w Krakowie i czterech innych miastach Polski odbędzie się akcja bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV. Skorzystać może każdy, kto zgłosi się odpowiednio wcześniej do placówek biorących w niej udział. W tym dniu na całym świecie obchodzony jest  Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Z najnowszych badań polskich ekspertów wynika, że w naszym kraju z HCV żyje około 200 tysięcy osób. Z tego ok. 85 proc. nie ma pojęcia o swoim zakażeniu. HCV to bardzo groźny wirus, który odpowiada za setki tysięcy zgonów rocznie na całym świecie. Nie wolno go lekceważyć. Zwłaszcza, że wirusowe zapalenie wątroby typu C można już skutecznie leczyć. Żeby nie dać się wirusowi trzeba tylko wiedzieć o zakażeniu.

Organizatorem akcji jest Fundacja „Gwiazda Nadziei” z Katowic. Patronat objęło Polskie Towarzystwo Hepatologiczne oraz Koalicja Hepatologiczna.

Aby sprawdzić, czy miało się kontakt z HCV, wystarczy przyjść w poniedziałek, 28 lipca do jednej z placówek Laboratorium „Diagnostyka” i poddać się bezpłatnemu badaniu polegającemu na pobraniu krwi. Liczba badań jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. W akcji biorą udział krakowskie placówki:

– ul. M. Życzkowskiego 16, godz. 7:00-17:00,

– pl. Szczepański 3, godz. 8:00-17:30,

– ul. Stojałowskiego 6 lok.15 (Centrum DEKADA), godz. 7:00-14:00,

– oraz placówka w Zabierzowie, ul. Krakowska 232 („Biedronka”), godz. 7:00-14:00.

HCV to podstępny wirus. Zakażenie przez wiele lat pozostaje w ukryciu, a nieleczone może doprowadzić do marskości i raka wątroby. Do zakażenia może dojść w sytuacji związanej z naruszeniem ciągłości skóry, zwłaszcza gdy ma to miejsce w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich, przy okazji drobnych urazów, w placówkach opieki zdrowotnej, czy też podczas wykonywania tatuażu albo nawet sporadycznego przyjęcia dożylnych narkotyków.

„Szara strefa WZW C, czyli grupa ludzi, która żyje z wirusem, a o tym nie wie jest w Polsce ogromna. HCV codziennie namnaża się w ich organizmach i je niszczy. Osoby te mogą też nieświadomie zakażać innych. Ludzie boją się robić testy. A przecież WZW C to nie wyrok. Pojawiają się nowe leki, które już wkrótce będą – głęboko w to wierzę – dostępne także dla polskich pacjentów, tak jak są dostępne dla amerykańskich czy zachodnioeuropejskich. Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C będzie wtedy można wyleczyć w ciągu zaledwie kilku czy kilkunastu tygodni” – mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i współorganizatorka tegorocznej akcji bezpłatnych badań anty-HCV w Krakowie.

Poza Krakowem bezpłatne badania będzie można wykonać także w Częstochowie, Katowicach, Warszawie i Szczecinie.

Fot. wikipedia.com

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź