Z drugim życiem na mistrzostwa

Z drugim życiem na mistrzostwa

3
0
SHARE

8472777439_d34c17611c16 sierpnia rozpoczynają się w Krakowie 8 Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych. Zmagania sportowe potrwają do 23 sierpnia w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego.

W sportowej rywalizacji weźmie udział 500 zawodników z 22 krajów. Śmiałkowie to osoby, które dostały szansę na drugie życie. W zawodach odnajdziemy osoby po przeszczepie: nerek, trzustki, serca, wątroby oraz płuc. Pośród zawodników są również osoby, które ciągle czekają na uśmiech losu i kilka razy w tygodniu poddają się ciężkiej, bolesnej i niosącej za sobą ryzyko dializoterapii. Polska reprezentacja liczy 60 osób ceniących każdą chwilę życia.

Dla tych wyjątkowych ludzi, którzy posiadają niezwykły chart ducha przygotowanych jest  12 dyscyplin: badminton, biathlon letni, bowling, darts, golf, kolarstwo szosowe, lekka atletyka, petanque (gra w kule), pływanie, siatkówka plażowa, tenis stołowy, tenis ziemny.

Projekt Mistrzostw powstał z inicjatywy Europejskiej Federacji Sportu dla Osób po Transplantacji i Dializowanych i realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji. Mistrzostwa są objęte patronatem honorowym Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorzy podkreślają że przedsięwzięcie ma na celu promocje świadomego dawstwa narządów.

 „Przeszczep jest darem, który daje nowe życie ciężko chorym pacjentom i szansę normalnego życia. Organizacja zawodów i promocja transplantacji pozwala przełamać wiele barier społecznych i psychologicznych, a poprzez krzewienie oświaty o przeszczepianiu, przyczynia się do zwiększenia liczby narządów, pozyskiwanych do transplantacji w Polsce” – mówią organizatorzy.

Każdego dnia na świecie umiera 15 osób tylko dlatego że nie zdążyły doczekać się na przeszczep. W Polsce mając śmierć przy boku czeka się na przeszczep średnio 2 lata. Zastanawiając się każdego dnia czy nie będzie tym ostatnim i czy rano oczy się otworzą, a to wszystko przez brak wiedzy i świadomości w ludziach.

Propagatorami Mistrzostw są: Krystyna Murdzek – prezes PSST oraz Profesor Andrzej Chmura – chirurg, transplantolog. Prekursorzy założenia Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji w Polsce.

W komitecie honorowym znajdują się: Przemysław Saleta, Grzegorz Sudoł, Anna Dymna, Jarosław Jakimowicz, Paweł Kukiz oraz  Sabina Sago.

Wioleta Gaweł

 

Fot. źródło: http://compfight.com/

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź