Zdrowotna moc brązowych ziarenek – siemię lniane

Zdrowotna moc brązowych ziarenek – siemię lniane

10
0
SHARE

siemięNasiona lnu mimo swojej małej wielkości mają w sobie bardzo dużo witamin i innych prozdrowotnych właściwości. Siemię lniane ma bardzo dużo zastosowań. Wykorzystywane jest głównie do łagodzenia kaszlu, ma działanie osłonowe i stabilizujące. Zawiera w sobie błonnik, witaminy z grupy B1 i B6, magnez, wapń, żelazo i cynk. Siemię lniane potrafi również obniżać poziom złego cholesterolu w organizmie. Podajemy kilka porad zaczerpniętych z istniejących na ten temat opracowań.

Siemię lniane na kaszel: Do metalowego naczynia należy wsypać dwie łyżeczki nasion lnu. Nasiona zalewamy szklanką wody (woda mineralna lub zimna przegotowana woda z czajnika), doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy około pięciu minut. Ziarenka powinny nabrać ciemnobrązową barwę i otoczyć się dużą ilością śluzu (powstaje bezbarwny „kisiel”). Miksturę odstawiamy do wystygnięcia. Napar można przecedzić, jednak ziarenka to samo zdrowie, dlatego polecam pić również ziarenka. Jeżeli wypicie bezsmakowego „kisielu” będzie sprawiało problem, napój można urozmaicić sokiem, miodem lub owocami.

Nasiona siemienia działają przeciwzapalnie i nawilżają śluzówkę gardła.

Lniana maseczka na włosy: Powyższy przepis ma również zastosowanie maski do włosów. Różnica polega na tym, że nasiona zalewamy około ¼ szklanki wody (jest to zależne od długości włosów). W przypadku maski do włosów, należy przecedzić napar i pozbyć się ziarenek. Po umyciu włosów nakładamy lnianą maseczkę na włosy i skórę głowy, trzymamy pod ręcznikiem lub czepkiem około pół godziny. Następnie spłukujemy włosy wodą. Po takim zabiegu odżywka „sklepowa” do włosów jest zbędna – siemię sprawia, że włosy są nawilżone i miękkie, ładnie się układają i nie plączą.

Domowe sposoby zawsze działają indywidualnie na organizm człowieka. U niektórych regularne picie napoju lnianego przyczynia się do zwiększonej odporności organizmu na choroby, poprawy stanu paznokci, skóry i włosów, a także regulacji pracy hormonów.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby niezdrowe przekąski zastąpić piciem lnianego napoju. A przecież cała paczka ziarenek lnu to koszt około dwóch złotych!

 Stosować wewnętrznie siemienia nie powinny jedynie kobiety w ciąży, ponieważ może wywołać skurcze!

Ewelina Kańska

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź